Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Ergonomia pracy w zawodzie pielęgniarki

Wstęp

Praca w służbie zdrowia związana jest z wieloma zagrożeniami takimi, jak narażenie na szkodliwe czynniki biologiczne podczas kontaktu z pacjentami lub przeciążenia układu ruchu spowodowane podnoszeniem i przenoszeniem pacjentów. Jeśli jesteś zainteresowany tematem ergonomii na stanowisku pracy zapraszamy do lektury oraz do naszej oferty, gdzie oprócz obsługi BHP znajdziesz ofertę szkoleń, m.in. szkolenie z ergonomii miejsca pracy.

Spis treści

  1. Charakterystyka pracy pielęgniarki.
  2. Na jakie schorzenia pielęgniarki skarżą się najczęściej?
  3. Jak zorganizować stanowisko pracy pielęgniarki w sposób ergonomiczny?
  • Jest to praca z pacjentami, która wymaga od pracownika dużego wysiłku fizycznego, np. podnoszenie pacjentów podczas zabiegów higienicznych
  • Są to najczęściej bóle pleców, nóg, nadwyrężenie kończyn górnych, ogólne przemęczenie
  • Stanowisko należy przygotować w taki sposób, aby jak najbardziej ograniczyć potrzebę dźwigania pacjentów oraz pracy w pozycji wymuszonej

Charakterystyka pracy pielęgniarki

Praca pielęgniarki związana jest z dużą odpowiedzialnością za zdrowie ludzi. Zakres obowiązków pielęgniarki jest bardzo szeroki, od sprawdzania parametrów i pobierania próbek do badań oraz zmiany opatrunków, po rejestrację nowych pacjentów w systemie. Jest to ciężka praca fizyczna i umysłowa związana z doświadczaniem stresu na wysokim poziomie. Podczas wykonywania oceny ryzyka zawodowego należy zwrócić szczególną uwagę na narażenie na działanie szkodliwych czynników biologicznych, np. HBV/HCV. Pielęgniarka najbardziej jest narażona na szkodliwe czynniki biologiczne podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych i rehabilitacyjnych, jak również podczas karmienia pacjentów, czy mycia ich.
Szeroki zakres obowiązków na stanowisku pielęgniarki sprawia, że pracownik jest w ciągłym ruchu prze wiele godzin. Tak duży wysiłek fizyczny może generować problemy zdrowotne układu ruchu, dlatego należy zwrócić uwagę na przygotowanie stanowiska pracy pielęgniarki zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy.

Na jakie schorzenia pielęgniarki skarżą się najczęściej?

Schorzenia jakie najczęściej dotykają pracowników pielęgniarstwa to przeciążenia układu ruchu związane z wykonywaniem obowiązków służbowych w ciągu wielu godzin w wymuszonej pozycji ciała, tj. pozycja stojąca lub pochylona do przodu nad pacjentem. Ponadto urazy pojawiają się podczas nadmiernego wysiłku fizycznego w trakcie podnoszenia pacjentów. Najczęściej dochodzi do urazów kręgosłupa, dyskopatii, pojawiają się problemy z opuchlizną nóg, czy żylakami oraz przeciążenia stawów kończyn dolnych i górnych.
Nie tylko ergonomia miejsca pracy, której wdrożenie ma zapewnić odciążenie układu ruchu jest istotna. Również ważnym aspektem są zagrożenia psychospołeczne. Pielęgniarka narażona jest na duży stres związany z pracą z pacjentami, pracą dynamiczną, w godzinach nocnych. Takie obciążenie psychiczne często prowadzi do wypalenia zawodowego. Narażenie na czynniki szkodliwe również negatywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie pracownika. Pielęgniarki narażone są na czynniki biologiczne, które zagrażają ich życiu i zdrowiu, jak np. HBV/HCV. Aby praca była bezpieczna i nie obciążała zdrowia pracowników w bardzo wysokim stopniu, pracę pielęgniarek należy organizować zgodnie z zasadami ergonomii pracy. Tak przygotowane stanowisko pracy znacznie ułatwia i zwiększa bezpieczeństwo pracowników, a co za tym idzie zwiększa ich wydajność i efektywność ich pracy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na edukację pracowników i szkolenie ich z zakresu ergonomii miejsca pracy.

Jak zorganizować stanowisko pracy pielęgniarki w sposób ergonomiczny?

Jednym z głównych zadań pielęgniarki jest unoszenie pacjentów w celu wykonania zabiegów higienicznych. Podczas przesuwania pacjentów pracownik wykonuje ruchy w pozycji niefizjologicznej, wymuszonej, z dużym nakładem siły. Dobrym rozwiązaniem redukującym duże obciążenie kręgosłupa są tzw. maty poślizgowe. Ułatwiają one przemieszczenie pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki lub zmianę pozycji pacjenta na łóżku. Kolejnym rozwiązaniem z zakresu ergonomii miejsca pracy jest usytuowanie sprzętu medycznego na kołkach. Ułatwia to transport sprzętu bez nadwyrężania układu ruchu pracownika. Dodatkowo pracodawca w razie możliwości powinien zorganizować pracę tak, aby noszenie pacjentów nie musiało być wykonywane w pojedynkę. To są nieliczne przykłady rozwiązań jakie należy wdrożyć, aby pracować zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy. W każdym zawodzie osoba, która pracuje na danym stanowisku codziennie styka się z zadaniami obciążającymi jej zdrowie. Warto więc zachęcać pracowników do zgłaszania niedogodnych warunków pracy, a w następstwie szukać rozwiązać oraz szkolić z nich pracowników podczas szkoleń z zakresu ergonomii miejsca pracy.

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem z ergonomii miejsca pracy

Napisz lub zadzwoń do nas.
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 06 95, 22 837 37 82

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Komentarze

    1. Artykuł przyjemny dla oka i użyteczny. Na innych stronach formatowanie tekstu czasami woła o pomstę do nieba. Jak widzę ścianę tekstu to po prostu wychodzę. Tutaj odpowiednie odstępy i treść. Na pewno będę zaglądał tutaj częściej 🙂

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *