Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Ergonomia pracy na stanowisku fizjoterapeuty masażysty

Wstęp

Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę podczas przygotowania stanowisk pracy w salonie masażu? Chcesz odpowiednio rozmieścić sprzęt w klinice fizjoterapii? Jeśli szukasz podpowiedzi z zakresu ergonomii miejsca pracy zapraszamy do lektury.

Spis treści

  1. Jak wygląda praca masażysty/fizjoterapeuty?
  2. Na jakie schorzenia spowodowane rodzajem pracy masażyści/fizjoterapeuci narzekają najczęściej?
  3. Jak powinno być przygotowane stanowisko pracy masażysty/fizjoterapeuty?
  • Jest to praca z pacjentem w klinikach, szpitalach, salon kosmetycznych oraz aktualizacja wiedzy we własnym zakresie
  • Najczęściej są to przeciążenia układu ruchu oraz obciążenie psychiczne podczas pracy
  • Aby zmniejszyć obciążenia układu ruchu masażysty/fizjoterapeuty należy przygotować stanowisko zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy

Jak wygląda praca masażysty/fizjoterapeuty?

Praca masażysty, fizjoterapeuty sprowadza się do pomocy pacjentom w powrocie do zdrowia. Najczęściej praca związana jest z wykonywaniem masaży leczniczych, które wymagają od pracownika dużego wysiłku fizycznego. Bardzo istotną rzeczą w zawodzie fizjoterapeuty i masażysty jest ciągłe podnoszenie swoich kompetencji. W tym celu pracownicy muszą uczestniczyć w szkoleniach, które zwiększają ich świadomość np. z zakresu ergonomii na szkoleniach z ergonomii miejsca pracy, czy inne szkolenia zawodowe.
Praca fizjoterapeuty nie zawsze wiąże się z przyjmowaniem pacjentów w prywatnych gabinetach. Często miejscem pracy są szpitale publiczne, gdzie nie zawsze panują odpowiednie warunki pracy.
Dodatkowo masażyści zatrudniani są w gabinetach kosmetycznych, w celu świadczenia usług masażu relaksacyjnego, czy upiększającego. Niekiedy gabinety nie mają odpowiednio przygotowanych stanowisk, zgodnych z ergonomią miejsca pracy, aby masażysta swobodnie mógł podejść do klienta.
Celem pracy fizjoterapeuty/masażysty jest leczenie pacjentów z chorób układu ruchu, chorób wewnętrznych, czy nawet chorób psychicznych, gdyż ucisk na tkanki oddziałuje na cały organizm ludzki. W przypadku pracy fizjoterapeuty, zawód wiąże się dodatkowo ze stawianiem diagnoz i wdrażaniem odpowiedniego leczenia za pomocą różnych form fizjoterapii.
Fizjoterapia łączy się z wykonywaniem zabiegów za pomocą ruchu, bodźców termicznych, bodźców kinetycznych, mechanicznych, elektrycznych, czy świetlnych.
Praca za pomocą ucisku mechanicznego wymaga od fizjoterapeuty/masażysty przyłożenia bardzo dużej siły, aby zabieg był skuteczny. Dodatkowo ruchy wykonywane przez fizjoterapeutę/masażystę są powtarzalne, co wymusza na nim przybrania nienaturalnej fizjologicznie postawy obciążającej układ ruchu.

Na jakie schorzenia spowodowane rodzajem pracy masażyści/fizjoterapeuci narzekają najczęściej?

Jak już zostało wspomniane powyżej praca fizjoterapeuty i masażysty wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznych, przyłożeniem dużej siły podczas pracy manualnej na ciele pacjenta oraz obciążeniem układu ruchu poprzez wykonywanie powtarzalnych ruchów i unoszenie pacjentów, w pozycji niefizjologicznej dla człowieka. Ciągła praca w niesymetrycznej pozycji z unoszeniem pacjentów przyczynia się do powstawania przeciążeń układu ruchu, które mogą objawiać się bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, czy w odcinku szyjnym oraz urazów stawu nadgarstkowego i ręki.
Praca w zawodzie fizjoterapeuty odbija się również na kondycji psychicznej. Czynniki stresogenne to najczęściej czas pracy, liczba i stan pacjentów, atmosfera pracy, wysokie wymagania pacjentów, niedobory w zespole, czy duża odpowiedzialność za zdrowie pacjentów. Czynniki te przekładają się na przemęczenie psychiczne, bóle głowy, nerwowość, czy niepokój. Bardzo ważne jest zatem, aby dołożyć wszelkich starań w przygotowaniu stanowiska pracy z godnie z zasadami ergonomii miejsca pracy.

Jak powinno być przygotowane stanowisko pracy masażysty/fizjoterapeuty?

Stanowisko pracy fizjoterapeuty lub masażysty powinno być przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy, co w jak największym stopniu ograniczy możliwość wystąpienia urazów i przeciążenia układu ruchu. Praca z pacjentami często wiąże się z pracą, przy której fizjoterapeuta/ masażysta wykonuje powtarzalne ruchy w jednej płaszczyźnie. Stanowisko pracy przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy powinno umożliwić podejście do pacjenta z każdej strony leżanki, tak aby ruchy wykonywane podczas zabiegu były symetryczne i nie powodowały przeciążeń kręgosłupa. Dodatkowo leżanka powinna mieć regulowaną wysokość, by móc dopasować wysokość łóżka do rodzaju wykonywanych ćwiczeń z pacjentem. Sprzęt potrzebny do sesji zabiegowej powinien zawsze być w zasięgu ręki, jednocześnie nie blokując swobodnego poruszania się fizjoterapeuty/masażysty. Dodatkowo w przypadku pracy z pacjentami, których mobilność jest ograniczona warto jest zadbać o dostępność sprzętów umożliwiających unoszenie pacjentów, poręcze umożliwiające przytrzymanie się, czy leżanki z możliwością regulacji konta nachylenia oparcia.
Oprócz specjalistycznego sprzętu pracodawca powinien zwrócić uwagę na szkolenie pracowników z zakresu ochrony własnego zdrowia podczas wykonywania obowiązków służbowych, czyli na szkolenie z ergonomii miejsca pracy. Duże znaczenie ma sposób pracy z klientami, podnoszenie ich w sposób, który nie obciąża kręgosłupa, wykonywanie ćwiczeń z pacjentem w trybie symetrycznych, powtarzalnych ruchów i w pozycji fizjologicznej. Dobrze jest też dobrać odpowiednią liczbę pacjentów do czasu pracy i liczby pracowników, aby pracownicy nie byli przeciążeni pracą. Należy również zwrócić uwagę na czas i częstotliwość przerw, z jakich pracownicy mogą skorzystać. Powinny one umożliwić pracownikom odpoczynek od ciężkiej pracy fizycznej. Dobrym rozwiązaniem jest również umawianie wizyt tak, żeby pracowników nie pracował non stop w jednej pozycji. Przemienność pracy ma wpływ na zmniejszenie odciążenie układu ruchu.

Masz pytania dotyczące szkolenia z ergonomii miejsca pracy?

Napisz lub zadzwoń do nas.
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 06 95, 22 837 37 82

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Źródła

    Centralny Instytut Ochrony Pracy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *