fbpx

Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

5 zasad jak zadbać o oczy podczas pracy przy komputerze

5 zasad jak zadbać o oczy podczas pracy przy komputerze

„Siedzenie przy komputerze psuje wzrok” – tę prawdę każdy z nas słyszy już od dzieciństwa. Najlepszym sposobem, by temu zapobiec, jest ograniczenie czasu spędzanego na korzystaniu z tego urządzenia. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Zwłaszcza jeśli nasza praca wymaga korzystania z komputera 8 godzin dziennie. W takim wypadku konieczne jest wykorzystanie innych sposobów, by ograniczyć negatywny wpływ komputera na wzrok. W jaki sposób? Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Wybierz blat biurka w odpowiednim kolorze

Blat biurka powinien mieć jasną i matową powierzchnię. Taki wybór minimalizuje ryzyko częstych odbić od źródeł światła. Najważniejsze, by kontrast między powierzchnią blatu a ekranem komputera nie był zbyt duży, bo takie warunki są niekorzystne dla oczu pracownika. Tło do pracy nie może być zbyt jasne ani zbyt ciemne.

Stosuj rozdzielczość charakterystyczną dla danego monitora

W przypadku monitorów LCD najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z domyślnej rozdzielczości charakterystycznej dla danego monitora. Zmiana rozdzielczości może pogorszyć ostrość i widoczność elementów na ekranie, co sprzyja szybszemu zmęczeniu wzroku.

Ustaw ekran na odpowiednią odległość i wysokość

Odległość wzroku od monitora powinna wynosić 1,5-2 przekątnych ekranu. Prawidłowa wysokość monitora wymaga, by górna krawędź ekranu znajdowała się na wysokości oczu lub 1-5 cm poniżej. Ekran powinien być ustawiony prostopadle do kierunku patrzenia na niego. W celu odpowiedniego ustawienia ekranu należy wykorzystać możliwości regulacji urządzenia. Niestety, idealne dopasowanie wysokości ekranu jest zwykle możliwe jedynie w przypadku podłączenia dodatkowego monitora i klawiatury.

Wybierz stonowaną kolorystykę ścian

Tło za ekranem powinno mieć stonowaną kolorystykę. Nie może być zbyt jasne ani zbyt ciemne. Powód jest taki sam jak w przypadku wyboru odcienia blatu biurka. Duży kontrast między tłem a ekranem powoduje szybsze męczenie wzroku.

Zadbaj o odpowiednie ustawienie światła

Ekran powinien być ustawiony bokiem do okna na odległość min. 1 metra. Należy zadbać o to, by na ekranie nie były widoczne żadne odbicia światła naturalnego, ani sztucznego. Dużo łatwiej zapobiec pojawieniu się odbić światła na ekranach matowych. Błyszczące powierzchnie są na nie bardziej podatne.
Źródło: Tomasz Tokarski „Ergonomia pracy z laptopem”, Państwowa Inspekcja Pracy

Źródło: Tomasz Tokarski „Ergonomia pracy z laptopem”, Państwowa Inspekcja Pracy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *