Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Ergonomia pracy z laptopem – BHP laptop

ergonomia pracy z laptopem

Laptop nie jest urządzeniem stworzonym do pracy stałej. Ciągła praca przy laptopie wymaga bardziej nienaturalnej postawy i stanowi większe zagrożenie dla zdrowia niż praca przy komputerze stacjonarnym. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele urządzeń i akcesoriów pomagających przystosować laptopa do pracy ciągłej i umożliwiających przyjęcie lepszej, bardziej ergonomicznej postawy podczas używania komputera przenośnego. Jakie dodatkowe urządzenia powinniśmy rozważyć, by poprawić komfort pracy z laptopem?

Dodatkowa mysz i klawiatura

Choć każdy laptop ma własne urządzenia wskazujące, nie zawsze sprawdzają się one podczas pracy stałej. Przykładem jest touchpad, którego używanie wymusza nienaturalne i niewygodne podparcie ręki podczas pracy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest dodatkowa mysz, która zapewnia znacznie lepsze podparcie dla ręki, co umożliwia dłuższą pracę bez nadwyrężania nadgarstka.
Klawiatura laptopa w większości przypadków pozwala na oparcie dłoni o gładką część laptopa znajdującą się przed nią. Jeśli jednak chcemy lepiej dopasować sposób ułożenia rąk na klawiaturze oraz kąt ustawienia ekranu, zakup dodatkowej klawiatury może okazać się koniecznością.

Podstawki pod laptopa i stacje dokujące

Jeśli chcemy, aby zaprojektowane stanowisko pracy było maksymalnie ergonomiczne, musimy zadbać o to, by sposób pracy z laptopem przypominał sposób pracy z komputerem stacjonarnym. Jak to zrobić? Należy użyć podkładki pod laptopa lub stacji dokującej, by wykorzystywać jedynie monitor laptopa lub potraktować go wyłącznie jako jednostkę centralną. Dzięki temu możliwe jest lepsze ustawienie ekranu i dodatkowych urządzeń peryferyjnych takich jak monitor, mysz i klawiatura.

Podkładki pod nadgarstki

Ustawienie niewielkich podkładek pod nadgarstki przed klawiaturą lub myszą pozwala na odpowiednie ułożenie rąk względem przedramienia. Takie „gadżety” są stosunkowo tanie, a znacznie zwiększają komfort pracy.

Wsporniki na kolana i stoliki do pracy w łóżku i na kanapie

Praca z laptopem na kolanach podczas podróży lub korzystanie z komputera w pozycji półleżącej na kanapie nie są zalecane i źle wpływają na kręgosłup. Jednakże zdarzają się sytuacje, gdy praca w takiej pozycji jest konieczna. W celu zmniejszenia obciążenia odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa stosowane są wsporniki na kolana i specjalne stoliki pozwalające na podniesienie laptopa do góry na wysokość oczu.

Źródło: Tomasz Tokarski „Ergonomia pracy z laptopem”, Państwowa Inspekcja Pracy

Zapraszamy na nasze internetowe szkolenia BHP online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *