Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Zespół cieśni nadgarstka przyczyny, objawy, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka przyczyny, objawy, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka

Praca siedząca przed monitorem ekranowym wymusza długotrwałą pozycję siedzącą, która nie służy zdrowiu człowieka. Siedzący tryb życia generuje wiele schorzeń układu ruchu oraz chorób zawodowych. Jednym ze schorzeń w wyniku stacjonarnego stylu życia jest zespół cieśni nadgarstka inaczej nazywany zespołem kanału nadgarstka lub zespołem cieśni kanału nadgarstka. W tym artykule dowiesz się z jakiego powodu pojawia się to schorzenie, czym jest i jak jemu zaradzić.

Spis treści

  1. Czym jest cieśń nadgarstka i czemu się pojawia?
  2. Jakie są przyczyny występowania cieśni nadgarstka?
  3. Jak zapobiegać wystąpieniu cieśni nadgarstka?
  4. Jakie są objawy cieśni nadgarstka?
  5. Jak wygląda leczenie cieśni nadgarstka?
  6. Jakie grupy wiekowe są najbardziej narażone na wystąpienie schorzenia cieśni nadgarstka.
  • Jest to ucisk mechaniczny na nerw pośrodkowy nadgarstka.
  • Przyczyną może być choroba przewlekła, stany zapalne uszkodzenia powstałe w wyniku złamań lub narażenie na długotrwały ucisk przez dłuższy czas podczas pracy biurowej.
  • Należy dbać o ergonomiczne warunki na stanowisku pracy, zlokalizować chorobę, która przyczynia się do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka i wdrożyć odpowiednie leczenie oraz monitorować stan pracowników narażonych na obciążenia nadgarstka oraz drgania mechaniczne.
  • Silny ból w okolicy nadgarstka, który promieniuje w okolicę przedramienia oraz drętwienie palców i sztywnienie palców, aż do niemożności unoszenia lekkich przedmiotów. Ból z czasem się nasila i może prowadzić do trwałej niepełnosprawności.
  • Zespół cieśni nadgarstka leczy się w sposób zachowawczy, poprzez usztywnienie ręki lub w przypadku braku innej możliwości – chirurgicznie.
  • Osoby najbardziej narażone na wystąpienie schorzenia zespołu cieśni nadgarstka to osoby starsze, otyłe, cierpiące na choroby przewlekłe lub prowadzące nieodpowiedni styl życia.

Czym jest cieśń nadgarstka i czemu się pojawia?

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się w wyniku ucisku nerwu pośrodkowego, który przebiega w kanale nadgarstka u podstawy dłoni. Choroba ta należy do grupy chorób zwanych neuropatie uciskowe, czyli komplikacji powstałych w wyniku ucisku mechanicznego. Przyczyny ucisku nerwu pośrodkowego mogą być różne, a w konsekwencji nerw może zostać trwale uszkodzony.

Jakie są przyczyny występowania cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka może powstać w wyniku wielu schorzeń. Mogą to być zmiany anatomiczne kanału nadgarstka powstałe w następstwie złamań, anomalii anatomicznym lub guzów kanału nadgarstka. Ponadto przyczyną mogą być zmiany zapalne w obrębie nadgarstka, które powstają np. w wyniku zapalenia pochewek ścięgnistych zginaczy. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne takie jak cukrzyca, akromegalia, czy choroby tarczycy, jak również choroby autoimmunologiczne i inne schorzenia.
Oprócz chorób przyczyniających się do występowania tego zespołu, znaczenie ma tryb życia. Często osoby pracujące dłużej niż 4h dziennie przy monitorze ekranowym, w pozycji siedzącej skarżą się na ból w okolicy nadgarstka. Ma to związek z przeciążeniem układu kostno-szkieletowego powstałym w wyniku wykonywania ruchów monotypowych, czy wymuszoną pozycją ciała i drganiami mechanicznymi. Główną przyczyną występowania schorzenia u osób wykonujących pracę biurową jest używanie dużej siły nacisku dłoni na narzędzia pracy.

Jak zapobiegać wystąpieniu cieśni nadgarstka?

Profilaktyka schorzenia zespołu cieśni nadgarstka ma bardzo szeroki zakres, ponieważ przyczyny wpływające na jego rozwój są zróżnicowane. Z tego względu podstawą wyeliminowania ryzyka zachorowania jest dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a więc ergonomia stanowiska pracy. Szkolenie z zakresu ergonomii miejsca pracy dostępne jest w ofercie naszej firmy, zapraszamy do odwiedzenia zakładki szkolenia warsztatowe.
Co jeśli jednak zespół cieśni nadgarstka powodowany jest chorobą innego pochodzenia. W takim wypadku należy zidentyfikować, które choroby mogą zintensyfikować mononeuropatię i konsekwentne leczenie tych chorób, np. walka z otyłością. Do zachowań prewencyjnych należy włączyć monitorowanie stanu zdrowia osób narażonych na przeciążenia mechaniczne nadgarstka lub narażonych na drgania mechaniczne w miejscu pracy. Dodatkowo zaleca się uprawianie sportów, które poprawiają ogólny stan zdrowia oraz nie obciążają stawów nadgarstka. Dodatkowo w miejscu pracy zaleca się edukację pracowników w zakresie ćwiczeń wzmacniających mięśnie ręki: nadgarstka, przedramienia, ramienia, ręki i palców.

Jakie są objawy cieśni nadgarstka?

Charakterystyczne dla objawów zespołu cieśni nadgarstka jest sukcesywne nasilanie się jego objawów. Początkowo pojawia się drętwienie i mrowienie trzech pierwszych palców, uporczywy ból nadgarstka, który promieniuje do przedramienia i ramienia, a czasem nawet do barku. Na tym etapie bóle i drętwienia występują po długotrwałej pracy w jednej pozycji i przeciążeniu okolicy nadgarstka i ustępują po zaprzestaniu działania bodźca. Z czasem jednak dolegliwości nasilają się i pojawiają się bóle nocne, które wybudzają chorego ze snu. Pojawia się rozlany obrzęk i sztywność palców. Następnym etapem jest odczuwanie bólu w ciągu dnia, osłabienie czucia w palcach , problemy z chwytaniem i utrzymywaniem przedmiotów, jak również wykonywanie precyzyjnych ruchów. Silne bóle uniemożliwiają unoszenie lekkich przedmiotów, czy wykonywanie prostych czynności, jak obieranie warzyw, czy uniesienie długopisu.

Jak wygląda leczenie zespołu cieśni nadgarstka?

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka w ciężkich przypadkach, jest leczeniem chirurgicznym. W lżejszych postaciach tej dolegliwości stosuje się leczenie zachowawcze. Leczenie to polega na unieruchomieniu dłoni i nadgarstka w pozycji neutralnej. W tym celu stosuje się ortezy. Dodatkowo stosuje się farmakoterapię i rehabilitację.
Nie należy lekceważyć dolegliwości bólowych nadgarstka. Zaniedbanie tego schorzenia może prowadzić nawet do trwałego inwalidztwa.

Jakie grupy wiekowe są najbardziej narażone na wystąpienie schorzenia cieśni nadgarstka?

Najbardziej narażoną grupą osób na wystąpienie schorzenia zespołu cieśni nadgarstka są osoby w średnim wieku, prowadzące siedzący tryb życia z pracą przy monitorze ekranowym oraz osoby w podeszłym wieku, cierpiące na choroby przewlekłe. Ze względu na gospodarkę hormonalną organizmu, kobiety chorują częściej na to schorzenie niż mężczyźni. Dodatkowo potencjalną grupą narażoną na wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka są osoby otyłe.

Bibliografia

Centralny Instytut Ochrony pracy – obciążenia mięśniowo-szkieletowe.

Masz pytania dotyczące kursu z ergonomii miejsca pracy? A może interesuje Cię inne szkolenie dostępne w naszej ofercie?

Napisz lub zadzwoń do nas.
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 06 95, 22 837 37 82

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *