Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Wypadek przy pracy a praca zdalna

Wypadek przy pracy a praca zdalna

Nie da się ukryć, że epidemia koronawirusa zaskoczyła zarówno przedsiębiorców, jak i Ustawodawcę. Dotychczas w Kodeksie pracy nie było przepisów regulujących pracę zdalną. W Kp można było znaleźć tylko szczegółowe informacje dotyczące telepracy. O różnica pomiędzy pracą zdalną a telepracą pisaliśmy w oddzielnym artykule: Telepraca a praca zdalna.

W tym artykule dowiesz się:

  • jaka jest definicja wypadku przy pracy
  • czy każdy wypadek podczas pracy zdalnej jest wypadkiem przy pracy
  • jak przeprowadzić postępowanie powypadkowe podczas wypadku przy pracy

Jaka jest definicja wypadku przy pracy?

Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, mające związek z pracą, powodujące uraz lub śmierć.
Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy, aby dane zdarzenie zakwalifikować jako wypadek przy pracy, muszą być spełnione wszystkie 4 przesłanki z definicji, tj. nagłość, przyczyna zewnętrzna, związek z pracą oraz uraz lub śmierć.
W definicji wypadku przy pracy nie zostało określone miejsce wykonywania czynności, dlatego do wypadku przy pracy może dość podczas wykonywania pracy zdalnej.

Czy każdy wypadek podczas pracy zdalnej jest wypadkiem przy pracy?

Aby stwierdzić, czy dane zdarzenie jest wypadkiem przy pracy należy w postępowaniu powypadkowym zweryfikować zaistnienie wyżej wymienionych przesłanek, w szczególności zweryfikować czy dane zdarzenie miało rzeczywiście związek z wykonywanie pracy.
Wypadkiem przy pracy podczas wykonywania pracy zdalnej będzie np. potknięcie o niezabezpieczone kable, porażenie prądem podczas podłączania służbowego sprzętu elektronicznego itp.
Za wypadek przy pracy należy również uznać wszelkie zdarzenia związane z wykonywaniem czynności w normalnych przerwach, np. podczas pójścia do toalety, a także zdarzenia mające miejsce poza domem, jednak związane z pracą, np. podczas wyjścia na pocztę w celu nadania służbowej korespondencji.
Wypadkiem przy pracy podczas wykonywania pracy zdalnej nie będą zdarzenia niezwiązane z wykonywaną pracą, czyli np. oparzenia podczas przygotowywania obiadu.

Jak przeprowadzić postępowanie powypadkowe podczas wypadku przy pracy?

Prowadzenie postępowania powypadkowego przy zdarzenia podczas pracy zdalnej może stanowić nie lada wyzwanie dla członków zespołu powypadkowego.
W pierwszej kolejności zespół musi zbadać wystąpienie czterech przesłanek wypadku przy pracy:

  • nagłość
  • przyczyna zewnętrzna – na podstawie opisu sytuacji przez poszkodowanego i świadka (jeśli jest)
  • związek z pracą – na podstawie opisu sytuacji przez poszkodowanego i świadka (jeśli jest)
  • uraz lub śmierć – na podstawie dokumentacji medycznej

Należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika w zakresie bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. Dlatego zalecanym byłoby sprawdzenie warunków pracy zdalnej w zakresie BHP, jednakże poszkodowany pracownik może odmówić wstępu na swój teren prywatny.

Podsumowanie

Kodeks pracy wyraźnie wskazuje definicję wypadku przy pracy, w której nie ma informacji o miejscu wystąpienia zdarzenia. Dlatego zdarzenie, które miało miejsce w domu, a spełniło definicję wypadku przy pracy jest wypadkiem przy pracy. Z przeprowadzenie postępowania powypadkowego odpowiedzialny jest zespół powypadkowy, zaś pracodawca zatwierdza tenże protokół.

Kontakt

Potrzebujesz pomocy podczas przeprowadzenia postępowania powypadkowego? Chętnie pomożemy!
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 06 95, 600 004 503

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *