Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Wpływ pracy siedzącej na układ ruchu

Wpływ pracy siedzącej na układ ruchu

Obecnie wielu z nas uskarża się na problemy zdrowotne, związane z układem ruchu. Skąd biorą się dolegliwości bólowe kręgosłupa, stawów, czy głowy? Punktem wyjścia większości problemów zdrowotnych jest siedzący tryb życia. Człowiek jest istotą, której ciało zostało stworzone do ruchu, zbyt mała podaż ruchu prowadzi do pojawiania się rozległej listy chorób tego układu. Skala jest tak duża, że problemy są okrzyknięte pandemią, a konsekwencje zdrowotne porównywane są do konsekwencji powiązanych z paleniem, jak to mówią: „siedzenie to nowe palenie”.

Co zatem zrobić, aby poprawić swój stan zdrowia? W tym artykule uzyskasz odpowiedź na te i inne pytania. Dowiesz się tutaj:

  • Jak długotrwałe siedzenie wpływa na Twój metabolizm?
  • Jakie są konsekwencje długotrwałego siedzenia?
  • Co to jest układ ruchu?
  • Jaki jest wpływ długotrwałego siedzenia na układ ruchu pracownika?
  • Jaki jest wpływ długotrwałego siedzenia na poziom skupienia i stan psychiczny pracownika?
  • Jak poprawić stan zdrowia pracowników?
  • Jak pracodawca może zadbać o pracownika?
  • Ile razy w tygodniu i jak długo powinniśmy się ruszać?

Jak długotrwałe siedzenie wpływa na Twój metabolizm?

Już po 30 minutach ciągłego siedzenia metabolizm ciała zwalnia. Po około 2 godzinach aktywność enzymów trawiennych spada do 20 %. Dodatkowo mięśnie pleców i kończyn nie wykonują żadnej aktywnej pracy, co powoduje mniejszą ilość spalanych kalorii. Po 24 godzinach braku wysiłku fizycznego spada skuteczność działania insuliny, która jako hormon odpowiedzialna jest za regulację poziomu cukru we krwi. Takie działanie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Dodatkowo brak ruchu ma negatywny wpływ na mięśnie jamy brzusznej. Ruchy jelit zostają spowolnione, co prowadzi do rozwoju syndromu leniwego jelita, co generuje problemy z wypróżnianiem się. Zalegające resztki pokarmowe w jelitach powodują ich podrażnienia i są powodem rozwoju stanów zapalnych jelit. Wynikiem stanu zapalnego jest pogorszenie ogólnego samopoczucia, bóle głowy i osłabienie organizmu.

Jakie są konsekwencje długotrwałego siedzenia?

Najczęściej u osób prowadzących siedzący tryb życia można się spotkać z dolegliwościami bólowymi pleców oraz schorzeniami kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ wymiana substancji odżywczych w krążkach międzykręgowych kręgosłupa jest znacznie mniejsza podczas siedzenia, niż w trakcie ruchu, ponieważ kręgosłup jest ustawiony przez wiele godzin w jednej pozycji. Prowadzi to do powstania dolegliwości bólowych okolicy karku, czy okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Następstwem mogą być zwyrodnienia stawów kręgosłupa, a nawet rwa kulszowa lub dyskopatia.
Innymi konsekwencjami wielogodzinnego siedzenia są nadwaga i jej skutki. Nadwaga jest powiązana ze spowolnionym metabolizmem i nadwyżką kaloryczną, a w konsekwencji powstają takie choroby jak cukrzyca, choroby układu krążenia, czy nawet miażdżyca.
Siedzący tryb życia silnie koreluje z występowaniem wad postawy. Podczas siedzenie często przyjmujemy nieprawidłową pozycję ciała, tj. jesteśmy pochyleni do przodu, mamy „zaokrąglone” plecy i dochodzi do przykurczu mięśni piersiowych i rozciągnięcia mięśnie grzbietu. Generuje to wadę postawy o nazwie „plecy okrągłe”.
Problemy z oddychaniem również możemy zaliczyć to wtórnych skutków siedzącego trybu życia. W wyniku przykurczy mięśni klatki piersiowej, zmniejsza się pojemność oddechowa płuc i pogarsza się wydolność organizmu. Potem pojawić się mogą bóle głowy i migrena, w wyniku niedotlenienia organizmu i spowolnienia krążenia oraz z powodu długotrwałego przebywania w zamkniętym pomieszczaniu.

Co to jest układ ruchu?

Układem/narządem ruchu nazywamy część organizmu, która odpowiada za utrzymanie postawy, wykonywanie ruchów oraz przemieszczanie się. Układ ruchu składa się z układu szkieletowego – wszystkich kości organizmu, połączeń międzykostnych, jak i układu więzadłowego i układu mięśniowego.

Jaki jest wpływ długotrwałego siedzenia na układ ruchu pracownika?

Długotrwałe siedzenie predysponuje do powstawania takich chorób układu ruchu, jak zapalenie stawów, zapalenie pochewek ścięgnistych, zapalenie ścięgien, bóle mięśni, zwyrodnienia stawów kręgosłupa oraz zapalenie nerwów.
Wszystkie powyższe dolegliwości powstają w wyniku wywierania siły na tkanki (wywołane przez pozycję ciała) oraz czynnik czasu maksymalnego obciążenia układu lub powtarzalność wykonywania takich samych ruchów, które również wywołują biomechaniczne obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Dzieje się tak, ponieważ długotrwałe siedzenie w niewłaściwej pozycji przy pracy, nie jest naturalne. Dlatego tak istotny jest temat ergonomii miejsca pracy. Dodatkowo zapraszamy do szkoleń z zakresu ergonomii miejsca pracy, prowadzonych przez naszą firmę.

Jaki jest wpływ długotrwałego siedzenia na poziom skupienia i stan psychiczny pracownika?

Długi czas siedzenia ma negatywny wpływ zarówno za zdrowie fizyczne, jak i na zdrowie psychiczne. Osoby, które nie uprawiają sportu są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia depresji. Przykładowo u kobiet siedzących ponad 4h dziennie, prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji jest 1,5 razy większe niż u kobiet, które siedziały znacznie krócej. Liczne badania wykazują korelację między aktywnością fizyczną, a zmniejszonym stopniem zachorowania na depresję. Już nawet niewielka ilość aktywności fizycznej ma znaczący wpływ na dobre samopoczucie. Dodatkowo ruch pomaga w osiągnięciu równowagi psychicznej i redukcji objawów lęku, jak również wpływa w sposób pozytywny na stan osób chorych na Alzheimera i chorobę Parkinsona. Dodatkowo odpowiednie dotlenienie mózgu pomaga w skupieniu uwagi nad wykonywanym zadaniem. Brak ruchu przyczyniający się do występowania bóli głowy, migren, niedotlenienie z powodu przykurczu mięśni klatki piersiowej, w znacznym stopniu obniża zdolność do koncentracji. Na podstawie powyższych informacji łatwo jest wysnuć wniosek, że ruch to zdrowie! Nie zapominaj o nim, zachęcaj do niego swoich pracowników i sam ciesz się dobrym samopoczuciem i motywacją do wykonywania codziennych zadań.

Jak poprawić stan zdrowia pracowników?

Dobrym rozwiązaniem jest zaproponowanie zmiany pracy siedzącej, na pracę stojąco – siedzącą. W Polsce takie rozwiązania dopiero zaczynają się pojawiać. Aby móc zapewnić pracownikowi taki rodzaj pracy należy wyposażyć biuro w sprzęty regulowane na wysokość, np. biurka i krzesła. Pracownik w zależności od potrzeb będzie mógł regulować wysokość siedziska i przybierać dowolne pozycje.
Prostszą i szybszą formą dbałości o zdrowie są krótkie przerwy od siedzenia przy komputerze. Zachęcaj pracowników, aby przy każdej godzinie pracy znaleźli czas na wstanie od biurka i wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających, które pozytywnie wpłyną na spięte mięśnie ciała i pobudzą krążenie, tym samym dotleniając odpowiednio wszystkie tkanki.
Dodatkowo zachęcaj pracowników do bycia aktywnymi poza godzinami pracy. Samemu staraj się promować zdrowy styl życia. Dodatkowo edukuj swoich pracowników z zakresu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w biurze. Szkolenia o tej tematyce są dostępne na naszej stronie w zakładce „szkolenia okresowe online dla pracowników administracyjno-biurowych”. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Jak pracodawca może zadbać o pracownika?

Do zadań pracodawcy należy dbałość o bezpieczne i higieniczne warunki pracy każdego pracownika. Do obowiązków pracodawcy należy zatem organizacja ergonomicznych warunków miejsca pracy, dla lepszego samopoczucia pracownika. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie, prócz zorganizowania odpowiedniego środowiska pracy, pracodawca może zachęcać swoich pracowników do ruchu, a w celu uatrakcyjnienia wysiłku fizycznego, może organizować wyjazdy sportowe, czy zawody, gdzie pracownicy będą mieli szanse nie tylko na ćwiczenia, ale również na pogłębianie relacji między sobą.

Ile razy w tygodniu i jak długo powinniśmy się ruszać?

Z racji tego, że większość czasu dnia spędzamy w pracy, gdzie pracujemy na siedząco, dobrym pomysłem jest przeanalizowanie, gdzie możemy zwiększyć naszą aktywność. Czy przykładowo może to mieć miejsce z rana, w drodze do pracy? Oczywiście, że tak. Każdy rodzaj ruchu: spacer, zamiast korzystanie z komunikacji miejskiej, schodzenie i wchodzenie po schodach zamiast jeżdżenia windą, ma ogromne znaczenie na nasze samopoczucie. Przecież robimy to codziennie, wielokrotnie przemieszczamy się w ciągu dnia między instytucjami, pracą, domem, możemy zatem to wykorzystać i zadbać o nasze zdrowie. Aby zachować dobre samopoczucie potrzebujemy co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w skali tygodnia. Oznacza to, że codziennie powinniśmy być aktywnie 20-30 min lub 60-75 min 3 do 4 razy w tygodniu. Jeśli się zastanowisz, spacer do pracy i z pracy do domu często jest wystarczający do tego, aby osiągnąć ten próg.

Pamiętaj aby dbać o zdrowie swoich pracowników. To właśnie oni są podstawą istnienia Twojej firmy. Dobry stan zdrowia pracowników sprawi, że ich praca będzie bardziej wydajna i efektywna. Edukuj pracowników! W tym celu zapraszamy do odwiedzenia naszej strony oraz do zapoznania się z ofertami naszych szkoleń.

Źródła:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r.w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Masz pytania na temat szkolenia online dla pracowników administracyjno-biurowych? Chciałbyś zgłębić wiedzę na temat ergonomicznych warunków miejsca pracy?

Napisz lub zadzwoń do nas.
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 06 95, 22 837 37 82

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *