fbpx

Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Szkolenie BHP a firma jednoosobowa

Szkolenie BHP a firma jednoosobowa

Osoba zakładająca działalność gospodarczą często boi się, że z powodu nieznajomości niektórych przepisów nie dopełni wszystkich obowiązków i będzie zmuszona zapłacić wysokie kary. Jednym z obowiązków, o których należy pamiętać, jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i ukończenie szkolenia BHP przez pracodawcę i pracowników. Najczęściej jednak pierwszą formą własnej działalności jest działalność jednoosobowa. Czy w takim przypadku przepisy BHP obowiązują właściciela firmy, a jeśli tak to w jakim zakresie?

Ocena ryzyka zawodowego, badania lekarskie, szkolenia i instrukcje BHP w firmie jednoosobowej

Wymogi BHP dotyczące oceny ryzyka zawodowego, przeprowadzania okresowych badań lekarskich, uczestniczenia w szkoleniach BHP i przygotowania instrukcji pracy na danym stanowisku pracy obejmują jedynie pracodawców. Jeśli jednak właściciel firmy wykonuje pracę samodzielnie i nie zatrudnia innych osób na umowę o pracę lub inny rodzaj umowy, nie jest pracodawcą. W związku z tym wyżej wymienione przepisy go nie obowiązują.

Pomoc członków rodziny a przepisy BHP

Częstą praktyką w przypadku firm jednoosobowych jest korzystanie z pomocy członków najbliższej rodziny. W takim przypadku rodzi się pytanie, czy zmienia to sytuację przedsiębiorcy w kontekście BHP? Jeśli osoba pomagająca w pracy przedsiębiorstwa jest współmałżonkiem lub należy do I grupy pokrewieństwa, wymogi BHP nadal nie obowiązują. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy członkowie rodziny nie są zatrudnieni przez właściciela firmy.

Obowiązki właściciela firmy jednoosobowej

Choć wymogi BHP dla pracodawców nie obowiązują właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej, nie jest on całkowicie zwolniony ze wszystkich obowiązków związanych z zapewnieniem odpowiednich warunków pracy. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa pewne warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie ochrony przed zagrożeniem życia, zdrowia ludzkiego i moralności publicznej, a także ochrony środowiska. Te zasady obowiązują wszystkich przedsiębiorców niezależnie od tego, czy zatrudniają oni pracowników.

Zatrudnianie pracowników w przypadku firmy jednoosobowej

Rozwój firmy może doprowadzić do konieczności zatrudnienia pracowników. W takim przypadku właściciel firmy staje się pracodawcą i musi dopełnić wszelkich obowiązków związanych z BHP takich jak ukończenie szkolenia BHP dla pracodawców, zapewnienie odpowiednich warunków pracy i wysłanie na szkolenia BHP swoich pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *