Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Kto jest zwolniony z obowiązku szkolenia okresowego BHP zmiany 2019

szkolenia okresowe BHP zmiany 2019

Szkolenia okresowe BHP zmiany w 2019 roku

Z dn. 1 stycznia 2019 weszła w życie nowelizacja ustawy dot. szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy znosząca obowiązek przeprowadzania cyklicznych szkoleń dla pracowników administracyjno-biurowych.
Niemniej jednak, aby skorzystać z przywilejów związanych z cofnięciem szkoleń dla pracowników administracyjno-biurowych należy spełnić wszystkie z trzech wymienionych w przepisach warunków, tj.:
1. Pracownik zalicza się do pracowników administracyjno-biurowych i nie wykonuje innych prac sugerujących przynależność do innego typu stanowiska,
2. Większość zakładu pracy zalicza się do nie wyższej niż trzecia kategoria ryzyka (obliczane na podstawie funduszu wypadkowego),
3. Przeprowadzona ocena ryzyka na danym stanowisku nie daje podstaw do konieczności przeprowadzenia szkoleń okresowych BHP.

Kto nie będzie zwolniony ze szkoleń okresowych BHP od 2019 roku?

Ze szkoleń okresowych BHP nie będą zwolnieni m.in.:

  • pracownicy wykonujący prace dodatkowe mimo klasyfikacji stanowiska jako administracyjno-biurowe (np. osoby kierujące pojazdami służbowymi, osoby wykonujące dodatkowo prace robotnicze)
  • pracownicy narażeni na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe, niebezpieczne w miejscu pracy oraz pracownicy, których charakter pracy wiążę się z odpowiedzialnością w zakresie bhp (np. pracownicy służby zdrowia, osoby pracujące w laboratoriach)
  • osoby, które w ocenie ryzyka zawodowego mają zaleconą konieczność wykonywania szkoleń okresowych BHP

Czy nauczyciele będą zwolnieni ze szkoleń okresowych BHP od 2019 roku?

Nie możemy stawiać na równi nauczycieli prowadzących zajęcia wykładowe w klasach oraz nauczycieli np. wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa, czy praktycznego przygotowania zawodowego, dlatego w placówkach oświatowych sprawa nie wygląda prosto.
Warto również pamiętać, że nauczyciele mogą zaliczać się do podwyższonej grupy ryzyka, w związku z tym wymaganym będzie przeprowadzenie szkoleń okresowych BHP. Zachęcamy, aby dokonać indywidualnej analizy każdego stanowiska pracy w placówce oświatowej.

Kolejne zmiany w prawie dotyczącym szkoleń okresowych BHP dla pracowników administracyjno-biurowych – zmiany w szkoleniach BHP z czerwca 2019 r.

Od dnia 28 czerwca 2019 obowiązuje już Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Najważniejsze zmiany w prawie to wyodrębnienie nowej grupy szkoleniowej.

Dotychczas mieliśmy takie grupy szkoleniowe:
1. osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych (w tym pracodawcy)
2. pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,
3. pracownicy inżynieryjno-techniczni,
4. pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujàce zadania tej służby,
5. pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych i innych.

Teraz grupa 5. otrzymała brzmienie po prostu “pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych”, zaś nowo wyodrębniona grupa 6 to pracownicy niewymienieni w pkt 1–5, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy..

Pracownicy z grupy 6 muszą przechodzić szkolenie okresowe BHP raz na 5 lat.

Jakie przykładowe zawody muszą przechodzić szkolenia okresowe BHP?

Do grupy 6 możemy zaliczyć pracowników służby zdrowia (np. lekarz, stomatolog, fizjoterapeuta, dietetyk, a nawet weterynarz), pracowników ośrodków badawczych, pracowników oświaty (nauczyciel, nauczyciel wspomagający).

Podsumowując:
Po najnowszych zmianach w prawie dot. szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy nauczyciele muszą przechodzić szkolenia okresowe BHP nie rzadziej niż raz na 5 lat.

Komentarze

  1. Bubel, bubel, bubel – to jest wymóg prawny czy nie? Z tego co czytam to Pracodawca niedługo będzie decydował o CAŁYM Kodeksie pracy w sposób zupełnie dowolny!
    Jeżeli pracodawca ma zapłacić za szkolenie to już znam decyzję!!!
    Kto To wymyślił? Moim skromnym zdaniem przepisy powinny jasno określić kto i kiedy miał być szkolony( tak jak było dotychczas)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *