Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Szkolenia BHP a praca zdalna

Szkolenia BHP a praca zdalna

Większość pracodawców z powodu COVID-19 skierowała swoich pracowników do pracy zdalnej. W tym jednak momencie pojawia się wiele wątpliwości chociażby z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czy praca zdalna jest korzystna zarówno dla pracodawcy jak i pracownika trzeba zdecydować indywidualnie. Na pewno home office staje się bardzie popularny, a z uwagi na wchodzące na rynek nowe pokolenia niedługo będzie codziennością. Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu pracownika „zdalnego” warto dokładnie zapoznać się z przepisami.

Telepraca a praca zdalna

Na wstępie należy zaznaczyć, że telepraca i praca zdalna to nie są tożsame pojęcia.

Telepraca jest stałym zatrudnieniem pracownika do wykonywania obowiązków służbowych z domu. Telepraca jest uregulowana w Kodeksie pracy (art. 675 Kp) i warunki zatrudnienia pracownika są ściśle regulowane.
Telepraca:

  • praca musi mieć charakter regularny, np. pon – pt od 8 do 16 – jeśli pracownik pracuje z domu sporadycznie nie można nazwać tej czynności telepracą,
  • praca musi być wykonywana poza biurem,
  • rozliczenie pracy następuje przy pomocy środków komunikacji elektronicznej.

Natomiast home office, czyli praca zdalna polega na, nierzadko ustnej, umowie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W takim wypadku pracodawca umożliwia pracownikowi pracę z domu – obie strony umawiają się, że wyjątkowo pracownik nie przyjedzie do stałego miejsca świadczenia pracy, natomiast będzie swoje obowiązki wykonywać z domu.

Zasadniczą różnicą pomiędzy pracą zdalną a telepracą jest charakter (sporadyczność lub stałość) świadczenia pracy z domu.

Szkolenia BHP a praca zdalna

Jak już zostało wspomniane – na ten moment nie istnieją jeszcze przepisy regulujące prace zdalną, natomiast możemy być pewni, że z uwagi na sytuację na rynku pracy spowodowaną COVID-19 w niedalekiej przyszłości taka praca zostanie szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy.

Mimo nieuregulowanej sytuacji pracodawcy muszą pamiętać, że pracownik musi przejść wszystkie niezbędne szkolenia i być poddawanym nim cyklicznie. Tutaj w szczególności należy pamiętać o badaniach lekarskich, szkoleniu wstępnym BHP, szkoleniu okresowym BHP oraz szkoleniu z ochrony danych osobowych klientów oraz współpracowników.

Warto zapoznać się ze stanowiskiem Głównego Inspektora Pracy, który wyraźnie zaznacza, że szkolenia BHP muszą odbywać się terminowo, choć proponuje dopuszczenie formy online.
Tak więc w czasach pracy zdalnej spowodowanej COVID-19:

  • szkolenie wstępne BHP – instruktaż ogólny – może odbywać się online
  • szkolenie wstępne BHP – instruktaż stanowiskowy – w przypadku robotników i osób narażonych na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych musi odbywać się stacjonarnie
  • szkolenie okresowe BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami – może odbywać się online (bez zmian)
  • szkolenie okresowe BHP dla pracowników inżynieryjno-technicznych – może odbywać się online (bez zmian)
  • szkolenie okresowe BHP dla pracowników administracyjno biurowych i innych – może odbywać się online (bez zmian)
  • szkolenie okresowe BHP dla robotników – może odbywać się online (wyjątkowo)

Ważne! To jest tylko stanowisko GIP i nie może być traktowane jako zmiana w prawie pracy. Niemniej jednak z punktu widzenia cyfryzacji i rozwoju e-biznesu wydaje się to poważnym krokiem wprzód.

Już teraz sprawdź ofertę na szkolenia BHP online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *