Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Stan zagrożenia epidemicznego a szkolenia BHP

Wstęp

W dniu 20 marca 2020 roku został ogłoszony stan epidemii spowodowany koronawirusem COVID-19. Stan ten trwał do dnia 16 maja 2022. Przez ten okres zostało wdrożonych wiele rozwiązań, dzięki którym praca nadal mogła być wykonywana, a kontakty międzyludzkie mogły zostać ograniczone. Od dnia 16 maja 2022 został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, który będzie trwał do odwołania. W jaki sposób przeprowadzane są obecnie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy? Czy większość szkoleń nadal powinna być przeprowadzana za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy do lektury.

Spis treści

  1. Czym jest stan epidemii?
  2. Czym jest stan zagrożenia epidemicznego?
  3. Jakie obostrzenia wprowadzone zostały w Polsce podczas stanu epidemii?
  4. W jaki sposób przeprowadzane były szkolenia w okresie stanu epidemii i w jakiej formie szkolenia prowadzone są obecnie, podczas stanu zagrożenia epidemicznego?
  • Wg ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. : “Epidemia to wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.”
  • Jest to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych.
  • Obostrzenia, jakie zostały wprowadzone w Polsce podczas epidemii to m.in.: obowiązek nauki i pracy w formie zdalnej, obowiązek przeprowadzania szkoleń BHP w formie online lub stacjonarnie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego itp.
  • Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy prowadzone są głownie poprzez środki komunikacji elektronicznej oraz w formie stacjonarnej z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego.

Czym jest stan epidemii?

Definicja epidemii wg Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Dz.U. Nr 234 poz. 1570 z późn. zm. brzmi: “Epidemia to wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.” Już 11 listopada 2019 roku ogłoszono pierwszy przypadek koronawirusa COVID-19, który miał miejsce w Chinach. Pierwszy przypadek zakażenia poza Chinami miał miejsce w Tajlandii 13 stycznia 2020. Następnie zakażone osoby pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, we Francji. W Polsce pierwszy przypadek zakażenia odnotowano w dniu 04 marca 2020. W dniu 20 marca 2020 oficjalnie został ogłoszony stan epidemii w Polsce.

Czym jest stan zagrożenia epidemicznego?

Stanem zagrożenia epidemicznego określa się sytuacje, w której na danym terenie występuje zagrożenie wystąpienia epidemii. Jest to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych. Stan ten obowiązuje w Polsce od dnia 16 maja 2022 roku, w wyniku spadku liczby infekcji, zgonów oraz hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem. Obostrzenia obowiązujące obecnie to: obowiązek zakrywania nosa i ust w podmiotach leczniczych i aptekach oraz obowiązek szczepienia przeciwko COVID-19 osób wykonujących zawód medyczny. Certyfikat covidowy ważny jest bezterminowo dla osób, które przyjęły 3 dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Jakie obostrzenia wprowadzone zostały w Polsce podczas stanu epidemii?

W trakcie epidemii obostrzenia zmieniały się. Początkowo odwołane zostały imprezy masowe do 1000 osób w przestrzeni otwartej i 500 osób w przestrzeni zamkniętej. Od 12 marca zawieszono działalność teatrów, kin, muzeów, filharmonii, itd. Od 25 marca zamknięto szkoły i wprowadzono nauczanie w formie zdalnej, również kształcenie za pomocą środków komunikacji elektronicznej odbywało się na uczelniach wyższych. Następnie wprowadzono nakaz ograniczenia wychodzenia z domu, salony fryzjerskie, kosmetyczne i salony piercingu zostały zamknięte, a hotele mogły przyjmować jedynie osoby w podróży służbowej. Wprowadzono obowiązek kwarantanny dla osób podróżujących oraz obowiązek izolacji dla osób zarażonych lub mających kontakt z zarażonym. Wprowadzono obowiązek zachowania 2 m dystansu między ludźmi oraz obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką. Również zakłady pracy dostosowały się do panujących warunków pandemii. Praca stacjonarna została zastąpiona pracą zdalną, a spotkania organizowano poprzez środki komunikacji elektronicznej.
W miarę ustępowania pandemii obostrzenia po kolei były znoszone, a pracownicy powoli zaczęli wracać do biur. Jednak w większości wypadków praca zdalna została zastąpiona pracą hybrydową.
Zmieniające się warunki wymusiły wiele zmian. Również zmiany zostały wdrożone w zakresie prowadzenia szkoleń BHP. Jakie wdrożono zasady?

W jaki sposób przeprowadzane były szkolenia w okresie stanu epidemii i w jakiej formie prowadzone są szkolenia obecnie podczas stanu zagrożenia epidemicznego?

W okresie stanu epidemii szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przeprowadzane były zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wg powyższej ustawy od dnia 18 kwietnia 2020 roku w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii możliwe jest przeprowadzanie szkolenia wstępnego BHP za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej z wyłączeniem szkoleń dla pracowników na stanowiskach robotniczych, pracowników narażonych na działanie czynników niebezpiecznych, uczniów lub studentów odbywających praktyki. W myśl ustawy możliwe jest przeprowadzenie szkolenia wstępnego BHP (instruktażu ogólnego) w formie stacjonarnej. Należy jednak pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego (dystans, dezynfekcja powierzchni i dłoni z zachowaniem środków ochrony osobistej).

W jakiej formie można prowadzić szkolenia okresowe BHP?

Szkolenia okresowe BHP dostępne są w formie online lub w formie stacjonarnej z zachowaniem reżimu sanitarnego. Warto również wiedzieć, iż w przypadku gdy termin szkolenia okresowego BHP przypada w okresie obowiązywania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego lub w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, termin ten wydłuża się do 60 dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Podsumowując pracodawca ma 60 dni na przeszkolenie pracowników w ramach szkolenia okresowego BHP, po ogłoszeniu odwołania stanu epidemii, jeśli szkolenie okresowe BHP pracownika straciło ważność.

Szkolenie okresowe BHP dla pracodawców, pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych i inżynieryjno-technicznych można przeprowadzać za pomocą środków komunikacji elektronicznej (szkolenia dostępne są również w języku angielskim – ohs training). Ośrodek szkolenia BHP wychodzi naprzeciw tego typu potrzebom, dlatego zadbaliśmy o możliwość przeprowadzenia dla Państwa szkolenia BHP online – zapraszamy.

Masz pytania związane ze szkoleniem w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy? Szukasz szkolenia BHP dostępnego w formie online?

Napisz lub zadzwoń do nas.
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 06 95, 22 837 37 82

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Źródła

    Państwowa Inspekcja Pracy
    Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *