Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Reanimacja a resuscytacja – różnice

Wstęp

Udzielenie pierwszej pomocy osobie potrzebującej jest w obowiązku każdego z nas. Warto jest zatem wiedzieć jak zrobić to prawidłowo, aby w jak największym stopniu zwiększyć szanse poszkodowanego na całkowity powrót do zdrowia. Jeśli chcesz posiąść wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną w zakresie pierwszej pomocy, jesteś na dobrej stronie. Ośrodek szkolenia BHP oferuje wysokiej jakości kursy pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadzone są przez aktywnych zawodowo ratowników medycznych. Jeśli chcesz jednak najpierw dowiedzieć się nieco więcej na temat pierwszej pomocy od strony teoretycznej, zapraszamy do lektury.

Spis treści

  1. Czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna?
  2. Jak udzielić pierwszej pomocy?
  3. Czym różni się reanimacja od resuscytacji?
  4. Jak wykonać reanimację/resuscytację, na czym ona polega?
  • Jest to zespół czynności, dzięki którym utrzymamy poszkodowanego przy życiu i zwiększymy jego szanse na powrót do zdrowia.
  • Sprawdź przytomność i funkcję życiowe poszkodowanego, a następnie wdróż odpowiednie działanie.
  • Reanimacja ma na celu przywrócenie prawidłowego oddechu, krążenia osoby poszkodowanej oraz odzyskanie przez nią przytomności. Resuscytacja ma miejsce, gdy przywrócony zostanie prawidłowy oddech i puls, natomiast poszkodowany nadal jest nieprzytomny.
  • Należy uciskać klatkę piersiową oraz podawać oddechy w algorytmie 30 uciśnięć na 2 oddechy

Czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna?

Pierwsza pomoc przedmedyczna jest to zespół czynności mających na celu potrzymanie zdrowia i życia osoby poszkodowanej. Założeniem udzielenia pierwszej pomocy jest utrzymanie funkcji życiowych do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego, aby osoba poszkodowana miała jak największe szanse w pełni wrócić do zdrowia po wypadku lub nieprzyjemnym zdarzeniu.
Warto zaznaczyć, że obowiązkiem każdego z nas jest udzielenie pierwszej pomocy osobie potrzebującej. Wynika to z art. 162 Kodeksu Karnego § 1 i § 2, nieudzielenie pomocy wiąże się z karą pozbawienia wolności do lat 3.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Krok 1 – sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny. W tym celu spróbuj porozmawiać z potrzebującym, dotknij go, delikatnie potrząśnij. Jeśli nie uzyskasz żadnej reakcji, osoba jest nieprzytomna.
Krok 2 – jeśli osoba jest przytomna zostań z nią do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego, postaraj dowiedzieć się co się wydarzyło. Jeśli nie reaguje na bodźce, sprawdź jej funkcję życiowe według schematu ABC.
Krok 3 – jeśli poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej i kontroluj jego funkcje życiowe co ok 2 min do czasu, kiedy zespół ratowniczy będzie mógł podjąć działania ratownicze. Jeśli poszkodowany nie oddycha rozpocznij masaż serca – rozpocznij reanimację/resuscytację. Nie przestawaj dopóty, dopóki przyjedzie pomoc lub poszkodowany zacznie swobodnie oddychać.

Czym różni się reanimacja od resuscytacji?

Reanimacja i resuscytacja to ten sam proces wdrażanych w odpowiedniej kolejności działań. Znaczenie ma jednak co uda nam się osiągnąć pomagając osobie poszkodowanej. Naszym głównym zadaniem jest przywrócenie oddechu i krążenia poszkodowanemu, nie zawsze jednak idzie to w parze z przywróceniem przytomności. Jeśli udało nam się przywrócić podstawowe funkcje życiowe u osoby poszkodowanej, a mimo to jest ona nadal nieprzytomna, wtedy podjęliśmy się resuscytacji z powodzeniem. Reanimacja natomiast miałaby miejsce w momencie gdy przywrócilibyśmy poszkodowanemu nie tylko prawidłowe krążenie i oddech, ale również odzyskałby on przytomność.

Jak wykonać reanimację/resuscytację, na czym ona polega?

Zanim przystąpimy do działania, najpierw należy sprawdzić funkcje życiowe poszkodowanego, według schematu ABC. Zaczynamy od udrożnienia dróg oddechowych nieprzytomnej osoby. W tym celu staramy się odchylić głowę poszkodowanego do tyłu przy pomocy tzw. chwytu czoło-żuchwa. Następnie sprawdzamy, czy poszkodowany oddycha zbliżając policzek do ust nieprzytomnej osoby. Jeśli nie stwierdzimy prawidłowego oddechu, naszym obowiązkiem jest rozpoczęcie masażu serca w algorytmie 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy.
Co jeśli boisz się, że zrobisz komuś krzywdę podczas resuscytacji? Jak wcześniej zostało już wspomniane udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu jest obowiązkiem każdego z nas. Rozwiązaniem jest edukacja i ćwiczenia. Aby zwiększyć pewność siebie w zakresie pierwszej pomocy należy dbać o aktualność wiedzy w tym temacie. Serdecznie zapraszamy na szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, dzięki którym nawet w warunkach stresu będziesz wiedział co robić i być może uda Ci się uratować życie drugiemu człowiekowi.

Masz pytania na temat kursu pierwszej pomocy? Potrzebujesz szkolenia z pierwszej pomocy z dojazdem?

Napisz lub zadzwoń do nas.
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 06 95, 22 837 37 82

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Źródła

    ABC Zdrowie
    Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *