Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Grupy pracowników chronione przed zwolnieniem

pracownicy chronieni przed zwolnieniem

Niektóre grupy pracowników zostały wymienione w Kodeksie pracy jako szczególnie chronione przez zwolnieniem. Jest to związane zarówno z wiekiem, chorobą, przynależnością do związków zawodowych, a nawet rodzicielstwem.
Trzeba przyznać, że mimo iż status ochronny dla poszczególnych grup pracowników jest komfortowy, dla pracodawcy może stanowić problem. Pracodawca nie może zmienić warunków pracy na mniej korzystne, wypowiedzieć pracownikowi umowy, czy rozwiązać stosunku pracy w inny sposób. Czytaj dalej i dowiedz się kogo nie można zwolnić z pracy.

Wiek przedemerytalny

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę osobom, które zbliżają się do osiągnięcia wieku emerytalnego, co jest rozumiane jako okres nie dłuższy niż 4 lata do ustawowej możliwości przejścia na emeryturę.
Zdarzały się takie praktyki, że pracodawca wypowiadał umowę pracownikowi tuż przez wejściem w wieku ochronny. Jednakże z uwagi na środowisko rynkowe (brak wykwalifikowanych pracowników oraz wzmocnione prawa pracownika) taki praktyki nie zdarzają się często.
Warto pamiętać, że niektórzy pracownicy osiągają wiek emerytalny wcześniej niż przyjęty ustawowo, ponieważ mają odpowiedni staż pracy, jednakże okres 4 lat okresu ochronnego przed osiągnięciem wieku emerytalnego pozostaje niezmienny.

Urlop lub zwolnienie lekarskie (L4)

Nie można wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi przybywającemu na urlopie lub L4. Wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić dopiero po powrocie pracownika do pracy.

Ciąża i urlop macierzyński

Do grupy pracowników chronionych należą również pracownice będące w ciąży lub korzystające z urlopu macierzyńskiego i/lub wychowawczego, dlatego nie można ich zwolnić. Taka sama zasada obowiązuje również ojców przebywających na urlopie rodzicielskim.

Działacze związkowi

Nie można również wypowiedzieć umowy o pracę działaczom związkowym. Oczywiście nie wszyscy działacze związkowi podlegają ochronie – z prawa do ochrony stanowiska pracy mogą skorzystać tylko osoby wskazane przez zarząd związku zawodowego. W takim przypadku pracodawca przed rozwiązaniem umowy z wymienioną przez zarząd osobą musi wystąpić do tejże organizacji związkowej o zgodę.
Z ochrony stanowiska pracy korzysta też przedstawiciel pracowników – społeczny inspektor pracy SIP.

Potrzebujesz porady z zakresu prawa pracy?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 37 82, 22 837 06 95

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *