Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego a covid-19

Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego a covid-19

W związku z obecnie panującą sytuacją wiele świadomych pracodawców zastanawia się czy należy aktualizować oceny ryzyka zawodowego pracowników. Pracownicy narażeni się na inne zagrożenia biologiczne i psychofizyczne, a także praca w domu stwarza inne warunki pracy. Przestrzeganie zasad i warunków bezpiecznej i higienicznej pracy jest teraz kluczowe – zarówno przez pracodawcę, jak i pracowników.

Czytając dalej dowiesz się:

  • czym jest ocena ryzyka zawodowego,
  • na jakie zagrożenia są narażeni pracownicy w związku z covid-19,
  • jakie prace wiążą się z narażeniem na covid-19,
  • czy należy aktualizować ocenę ryzyka zawodowego.

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Ocena ryzyka zawodowego jest sprawdzeniem i dokonaniem oceny zagrożeń oraz niebezpieczeństw na określonym stanowisku pracy. Umożliwia weryfikację czy zastosowane środki prewencyjne i/lub eliminujące zagrożenia są wystarczające, a także co jeszcze należy zrobić, aby poprawić warunki na określonym stanowisku pracy. Celem prowadzenia oceny ryzyka zawodowego jest poprawa warunków pracy i ograniczenia zagrożeń związanych z pracą. Ocena ryzyka zawodowego musi być regularnie aktualizowana.

Na jakie zagrożenia są narażeni pracownicy w związku z covid-19?

Pracownicy mogą być narażeni na kontakt pomiędzy sobą (w zespole, w całej firmie), dlatego PIP zaleca zachowywanie bezpiecznej odległości, a także izolowanie pracowników poprzez pracę zdalną lub adaptację innych pomieszczeń (np. pokojów spotkań). Należy również przenieść szkolenia do strefy wirtualnej, jednak nie zapominać o ich realizacji. W dobie kryzysu powinniśmy stawiać na dobrze wykwalifikowaną kadrę dbającą o zdrowie swoje i innych. Szkolenia BHP online również można prowadzić – wstępne i okresowe.
Dodatkowo niektórzy pracownicy mogą mieć bezpośredni kontakt z klientem. W takich sytuacjach warto zastanowić się, czy rzeczywiście spotykanie się z klientem jest niezbędne do realizacji zadań służbowych oraz czy mogłoby zostać zastąpione telekonferencją.
Zagrożenia biologiczne to pierwsza rzecz, jaka nam się nasuwa gdy myślimy o covid-19. Jednakże pozostają również zagrożenia związane z substancjami niebezpiecznymi, w tym chemicznymi. Osoby, które kiedyś nie odpowiadały bezpośrednio za czystość miejsca pracy (np. kasjerzy), teraz muszą dezynfekować swoje stanowiska przy wykorzystaniu środków chemicznych. W związku z tym muszą zostać poinformowani o zagrożeniach związanych z używaniem tych środków, a także przejść instruktaż dotyczący poprawnego zakładania, wykorzystania i utylizacji środków ochrony indywidualnej.
Nie wolno również zapominać o stanie psychofizycznym naszych pracowników, którzy w związku z covid-19 mogą odczuwać lęk czy stres. Negatywne emocje i napięcia mogą być związane z obawą przed wirusem, obawą o dobrostan i zdrowie swojej rodziny, a także związane z niepewnością dotyczącą przyszłości. Wiele osób sygnalizuje również, że praca z domu źle wpływa na ich relacje rodzinne, a także wydajność w pracy. Nie każdy potrafi pracować w środowisku domowym, a także niektórzy mają zaburzoną równowagę pomiędzy pracą z życiem prywatnym (tzw. work-life balance). Więcej na temat work-life balance napiszemy w kolejnym artykule.

Jakie prace wiążą się z narażeniem na covid-19?

W pierwszej kolejności na covid-19 narażeni są pracownicy służby zdrowia – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i cały personel szpitali i przychodni. To osoby, które pracują w środowisku podwyższonego ryzyka zagrożeń biologicznych, jednak na korzyść ich zdrowia działa bardzo wysoka świadomość i odpowiedzialność za swoje zdrowie. W tym miejscu powtórzymy to, co zawsze mówimy na szkoleniach – dobry ratownik, lekarz, pielęgniarka, to żywy ratownik, lekarz, pielęgniarka.
Zwiększone narażenia na covid-19 występuje również we wszystkich zawodach związanych z obsługą klienta, tj. w sklepach spożywczych, galeriach handlowych etc. A także w miejscach dużych skupisk ludzi – lotniskach, dworcach, środkach komunikacji i transportu.
Warto zadbać o zabezpieczenie pracowników stwarzając im odpowiednie warunki pracy (np. strefy, izolowania przy wykorzystaniu pleksi), a także zapewnić pracownikom dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczek, rękawic, fartuchów etc.) raz szkolenia z poprawnego wykorzystania, zakładania i zdejmowania tych ŚOI.

Nie wiesz co zrobić, jak zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy?

Napisz: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *