Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego – co mówią przepisy i kiedy jest wymagana

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego – co mówią przepisy i kiedy jest wymagana

Każdy obiekt użytkowy, czy to budynek przeznaczony do użytku publicznego, czy też magazyn, hala produkcyjna itp., musi spełniać standardy w zakresie bezpieczeństwa. Taki stan rzeczy oznacza, że właściciele tych obiektów oraz zarządcy muszą zadbać o zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego; w zakres ich obowiązków wchodzi również opracowanie instrukcji. Nie jest to jedynie czcza formalność, a wręcz przeciwnie – podstawa do tego, by zapobiegać wystąpieniu poważnego zagrożenia, jakim jest pożar.

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego – przepisy

Polskie przepisy jasno określają zasady, zgodnie z którymi powinna być opracowana instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. Stosowne reguły zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 7 czerwca 2010 r. Zasady te dotyczą m.in. obiektów publicznych.

Od zawartych w tym rozporządzeniu zasad obowiązują jednak wyjątki. Sporządzenie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego nie jest bowiem obowiązkowe w przypadku obiektów, których kubatura nie przekracza określonych limitów – oto przykłady:

  • 1500 m³ (jeśli dotyczy to przypadku budynków inwentarskich),
  • 1000 m³ (w pozostałych przypadkach),
  • powierzchnia strefy pożarowej nie przekracza 1000 m².

Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeśli choć jeden z powyższych limitów zostanie przekroczony, to konieczne jest opracowanie instrukcji.

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego – co powinna zawierać

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to coś zdecydowanie więcej niż tylko formalny dokument, którego nie wykorzystuje się w praktyce. Wręcz przeciwnie, jest to bowiem cenne kompendium wiedzy odnośnie ochrony przeciwpożarowej; co więcej, zasady te są dostosowywane do specyfiki danego obiektu budowlanego.

Prawidłowo sporządzona instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna zawierać m.in. następujące informacje:

  • warunki ochrony przeciwpożarowej,
  • metody zabezpieczania prac,
  • sposoby postępowania na wypadek pożaru,
  • procedury ewakuacji,
  • zasady dokonywania przeglądów oraz konserwacji sprzętu przeciwpożarowego,
  • plany obiektu, w tym m.in. układ pomieszczeń.

Każdy pracownik powinien znać zasady zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, a także wiedzieć, jakie są przepisy przeciwpożarowe oraz jak należy zachowywać się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego – kto może ją przygotować

Przygotowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie ze wspomnianą wcześniej ustawą dokument ten musi zostać przygotowany przez osoby dysponujące odpowiednimi uprawnieniami – może być to np.:

  • tytuł inżyniera pożarnictwa,
  • specjalistyczne wykształcenie z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.

Z jednej strony jest to prawny obowiązek, z drugiej zaś sposób na to, by właściciel (lub zarządca danego obiektu) był spokojny o bezpieczeństwo znajdujących się w budynku osób.

Warto przy tym pamiętać, że opracowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego to jeszcze nie wszystko – treść tego dokumentu powinna być bowiem regularnie aktualizowana. Zgodnie z przepisami trzeba co najmniej raz na 2 lata sprawdzać, czy wszystkie zamieszczone w instrukcji zalecenia i informacje są aktualne oraz czy w okresie od ostatniej aktualizacji zaszły zmiany, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo pożarowe.

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego – podsumowanie

Zarządzanie obiektem budowlanym wymaga od jego właściciela czy zarządcy sporządzenia instrukcji bezpieczeństwa pożarowego; nie należy zwlekać z jej opracowaniem, tym bardziej, że za brak tego dokumentu grozi kara grzywny lub nawet areszt. Na szczęście, współpraca z ekspertami w zakresie bezpieczeństwa pomoże uniknąć Ci dotkliwych sankcji, a przy okazji zapewnić bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *