Gaśnice są to urządzenia, które służą do gaszenia pożarów. Wykorzystuje się je w różnych miejscach, takich jak samochody, budynki użyteczności publicznej, domy oraz zakłady przemysłowe. Choć słysząc słowo gaśnica każdy z nas ma przed oczami po prostu urządzenie do gaszenia pożarów, warto widzieć, że istnieje wiele rodzajów gaśnic. W poniższym artykule poznamy ich charakterystykę oraz zastosowanie.
Rodzaje gaśnic
Pierwszym popularnym podziałem gaśnic jest ten, który uwzględnia typ środka gaśniczego w gaśnicy. Wyróżnić można:
- gaśnice proszkowe,
- gaśnice śniegowe (CO2),
- gaśnice pianowe (płynowe),
- gaśnice wodne (w tym wodne mgłowe).
Istnieje również podział ze względu na sposób magazynowania napędowego (azot lub dwutlenek węgla). Wedle tego podziału można wyróżnić:
- gaśnice typu X – pod stałym ciśnieniem (gaz napędowy (azot) jest w tym samym zbiorniku co środek gaśniczy),
- gaśnice typu Z – z dodatkowym zbiornikiem (zawierającym gaz napędowy w postaci dwutlenku węgla).
Jak dopasować odpowiednią gaśnicę do swoich potrzeb?
Oprócz znajomości samego podziału na różne rodzaje gaśnic, warto jest bliżej przyjrzeć się ich charakterystyce, aby móc dopasować gaśnicę odpowiednią do danego miejsca i potrzeb, zapewniając tym samym jak największe bezpieczeństwo.
Gaśnice proszkowe
Gaśnice proszkowe są to jedne z najbardziej popularnych gaśnic w Polsce. Występują one w dwóch wersjach – stałociśnieniowej oraz z dodatkowym zbiornikiem. Przeznaczone są głównie do gaszenia pożarów z grup ABC lub BC. W porównaniu do innych gaśnic mających zbliżone rozmiary, charakteryzują się one największą skutecznością gaśniczą.
Do czego używamy gaśnicy proszkowej?
Gaśnice proszkowe o masie 1-2 kg najczęściej znajdują zastosowanie jako zabezpieczenie samochodów osobowych i dostawczych, a także łodzi czy campingów. Natomiast większe gaśnice proszkowe o masie 4-12 kg, służą jako zabezpieczenie domów, obiektów użyteczności publicznej, hal przemysłowych i magazynowych, czy też pomieszczeń biurowych.
Gaśnice śniegowe
W przypadku gaśnic śniegowych, środkiem gaśniczym jest dwutlenek węgla. Warto wiedzieć, że gaśnice tego rodzaju występują tylko w wersji stałociśnieniowej. Przeznaczone są do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych topiących się (B), na przykład benzyny, alkoholi, farb, lakierów czy nafty. Najbardziej skuteczne będą one w miejscach, w których występują urządzenia wrażliwe na pył i zabrudzenia, dlatego warto stosować je na przykład w zakładach energetycznych, lakierniach czy halach przemysłowych.
Gaśnice pianowe
Gaśnice pianowe są rodzajem gaśnic, w których jako środek gaśniczy wykorzystywana jest piana, która powstaje z połączenia koncentratu środka pianotwórczego z wodą. Istnieją zarówno wersje stałociśnieniowe jak i z dodatkowym zbiornikiem zasilającym. Ten rodzaj gaśnic jest zazwyczaj skuteczny przy gaszeniu pożarów z grup AB oraz ABF.
Zastosowanie gaśnicy pianowej
Ten rodzaj gaśnic polecany jest do stosowania w domu, ponieważ jest on skuteczny przy pożarach olejów i tłuszczy jadalnych, a także do gaszenia urządzeń pod napięciem do 1000 V. Ponadto gaśnica ta znajduje zastosowanie w szeroko pojętej gastronomii – głównie w restauracjach oraz lokalach użytkowych, takich jak hale produkcyjne, szkoły, magazyny czy porty lotnicze.
Gaśnice wodne
Gaśnice wodne są to gaśnice, w których środkiem gaśniczym jest woda zdemineralizowana. Występują one w wersji stałociśnieniowej. Używane są głównie do gaszenia pożarów z grup A oraz AF. Najczęściej stosuje się je do zabezpieczenia biur, muzeów, archiwów, szkół, przychodni itd. Ponadto jest to gaśnica, którą można stosować w domu. Warto też pamiętać, że jest to jedyny rodzaj gaśnicy, który pozwala na gaszenie palącej się na człowieku odzieży.
Gaśnica wodna mgłowa
Specyficznym rodzajem gaśnicy wodnej jest gaśnica wodna mgłowa, która za pomocą specjalnej dyszy tworzy specjalną mgłę. Może ona służyć do gaszenia urządzeń pod napięciem do 1000 V.
Pożar? Pamiętaj o numerach alarmowych
W przypadku pożaru warto jest mieć w zanadrzu odpowiednio dobraną gaśnicę. Należy jednak pamiętać, że jeśli zauważymy, że gaśnica nie daje rady ugasić ognia, a pożar wymyka się spod kontroli, należy niezwłocznie wezwać straż pożarną.
Przydatne numery:
- 112 – numer alarmowy
- 998 – straż pożarna
Ważne
W razie oparzeń i innych wypadków powinno się również posiadać apteczkę, zawierającą odpowiednie sprzęty, narzędzia i przybory, które pozwolą opatrzyć ewentualne rany, a być może nawet uratować zdrowie lub życie swoje lub innej osoby.
Szkolenia z użycia gaśnic
Prowadzimy szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej ppoż, użycia gaśnic i ewakuacji. Na szkoleniach każdy uczestnik ma możliwość ugaszenia kontrolowanego „pożaru”.
Nie czekaj – zapisz się na szkolenie z użycia gaśnic. Tel. 600 004 503, bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Wybór odpowiedniej gaśnicy zależy od rodzaju materiałów palnych i źródła ognia. Dlatego ważne jest, aby w miejscu pracy lub domu były dostępne odpowiednie gaśnice, a pracownicy i mieszkańcy byli przeszkoleni w zakresie ich obsługi. Dodatkowo, regularne przeglądy i konserwacja gaśnic są niezbędne, aby zapewnić ich sprawność w przypadku awarii.