Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Ergonomia pracy w gabinecie stomatologicznym

Ergonomia pracy w gabinecie stomatologicznym

Wstęp

Chcesz zorganizować pracę w salonie stomatologicznym? Chcesz stworzyć dogodne warunki pracy dla pracowników i sprawić, aby ich praca była bardziej wydajna? Warto jest zgłębić wiedzę z zakresu ergonomii miejsca pracy i odpowiednio zorganizować stanowisko pracy w gabinecie. Zapraszamy do lektury.

Spis treści

  1. Charakterystyka pracy stomatologa
  2. Na jakie urazy/choroby zawodowe skarżą się stomatolodzy
  3. Jak wygląda ergonomicznie przygotowane stanowisko pracy stomatologa? Czy ergonomia miejsca pracy ma wpływ na wydajność pracy stomatologa?
  • Jest to pełna opieka stomatologiczna związana z badaniem, leczeniem i higieną jamy ustnej oraz obsługą pacjentów
  • Najczęściej lekarze stomatologii borykają się z bólami pleców i kończyn górnych, związanych z przeciążeniami układu ruchu
  • Stanowisko pracy stomatologa przygotowane według zasad ergonomii to przede wszystkim odpowiednio rozmieszony sprzęt potrzebny do pracy i wygodne siedziska odciążające układ ruchu podczas pracy

Charakterystyka pracy stomatologa.

Praca stomatologa wiąże się z opieką nad pacjentem, w której zakres wchodzi wywiad z pacjentem, badanie dentystyczne, przedstawienie planu leczenia oraz wykonywanie zabiegów specjalistycznych i innych. Opieka stomatologiczna wiąże się z długotrwałą pracą w niefizjologicznej pozycji, w dużym skupieniu i nieprzyjemnych warunkach. Stomatolog pochyla się nad pacjentem siedząc na stołku przy leżance pacjenta.
Dodatkowo jest narażony na czynniki szkodliwe takie jak hałas, czy obciążenie wzroku nieodpowiednio dobranym oświetleniem. Aby zapobiec narażeniu na szkodliwe czynniki środowiska pracy, po wykonaniu oceny ryzyka zawodowego należy zorganizować dane stanowisko zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy, co da wymierne wyniki w większej wydajności pracy lekarzy stomatologii.

Na jakie urazy/choroby zawodowe skarżą się stomatolodzy?

Praca stomatologa wymaga od niego dużej wytrzymałości fizycznej. Praca ta związana jest z wielogodzinną pracą w pozycji wymuszonej i wykonywania powtarzalnych, niesymetrycznych ruchów, które dodatkowo wymagają precyzji i skupienia. Pracownicy na stanowisku pracy stomatologa najczęściej borykają się z różnego rodzaju schorzeniami narządu ruchu. Najczęściej przeciążenia związane są z odcinkiem szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa oraz ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, dyskopatiami, czy współistniejącymi zespołami korzeniowymi.
Ponadto w pracy Stomatologa często występują zmiany w obrębie kończyn górnych. Dochodzi do przeciążenia stawów nadgarstka, łokcia, czy obręczy barkowej. Objawia się to często dotkliwym bólem wyżej wymienionych okolic ręki. Jest to efektem pracy statycznej obciążającej kończyny górne i wykonywaniem rękoma powtarzalnych ruchów z małym obciążeniem. Jak uniknąć przeciążenia układu ruchu i zapobiec odczuwaniu bólu pleców, czy rąk? Należy pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka, aby nie dopuścić to stanu przeciążenia stawów. W tym celu ważne jest wzmacnianie mięśni posturalnych poprzez wysiłek fizyczny i prowadzenie aktywnego trybu życia po godzinach pracy. Ponadto, co jest bardziej istotne, należy odpowiednio przygotować stanowisko pracy, zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy w taki sposób, by przyjmowane pozycje podczas pracy stomatologa były fizjologiczne i nie generowały przeciążeń układu ruchu.

Jak wygląda ergonomicznie przygotowane stanowisko pracy stomatologa? Czy ergonomia ma wpływ na wydajność pracy stomatologa?

Nie tylko stanowisko przy leżance pacjenta powinno być przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy. Należy zadbać również o ergonomię stanowiska z monitorem ekranowym, gdzie stomatolog zajmuje się dokumentacją pacjentów.
Pracownik w trakcie zajmowania się dokumentacją pacjentów powinien siedzieć naprzeciwko monitora, należy przygotować krzesło z regulowanym oparciem, regulowaną wysokością siedziska i wysokością podłokietników, a biurko powinno mieć powierzchnię umożliwiającą swobodne rozłożenie wszystkich potrzebnych rzeczy biurowych tak, aby były one w zasięgu ręki.
Stanowisko pracy stomatologa przy pacjencie należy przygotować w sposób, który w jak najmniejszym stopniu wymaga od lekarza wysiłku fizycznego podczas pracy. Oświetlenie punktowe pola pracy nie powinno zmuszać pracownika do wytężania wzroku.
Krzesło, na którym siedzi pracownik ma za zadanie zniwelowanie obciążenia kręgosłupa i przybieranie przez lekarza pozycji zbalansowanej, symetrycznej i funkcjonalnej oraz tak, aby stomatolog nie był zmuszony do przybierania wymuszonych pozycji. Pacjent musi został ułożony w pozycji leżącej. Wtedy punkt pola pracy jest dobrze widoczny i łatwo dostępny. Ponadto leżanka powinna mieć regulowaną wysokość, aby pracownik mógł dostosować odpowiednio pozycję najwygodniejszą do pracy. Sprzęt i materiały potrzebne do pracy należy umieścić w miejscach łatwo dostępnych, w zasięgu ręku, zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy.
Stanowisko pracy przygotowane w sposób ergonomiczny w dużym stopniu ułatwia pracę stomatologa oraz wpływa na jego lepsze samopoczucie i mniejszy stopień zmęczenia pracownika. Dzięki temu praca lekarza stomatologii jest bardziej wydajna oraz bardziej precyzyjna.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat szkoleń z ergonomii miejsca pracy? Jesteś zainteresowany oceną ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy?

Napisz lub zadzwoń do nas.
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 06 95, 22 837 37 82

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Źródła

    Centralny Instytut Ochrony Pracy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *