Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Ergonomia pracy na stanowisku kosmetyczki

Ergonomia pracy kosmetyczki

Wstęp

Praca na stanowisku kosmetyczki wiąże się z wielogodzinnym wysiłkiem fizycznym oraz stresem. Obciąża to układ ruchu i wpływa na obniżenie nastroju. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stanowiska pracy w zawodzie kosmetyczki przygotowanego według zasad ergonomii miejsca pracy, zapraszamy do lektury.

Spis treści

  1. Charakterystyka zawodu kosmetyczki
  2. Jak powinno wyglądać stanowisko pracy w zawodzie kosmetyczki?
  3. Jakie choroby zawodowe/urazy pojawiają się najczęściej w zawodzie kosmetyczki?
  4. Czy stanowisko pracy w zawodzie kosmetyczki, przygotowane według zasad ergonomii miejsca pracy, wpływa na jakość wykonywanej pracy?
  • Zawód kosmetyczki wiąże się z wykonywaniem zabiegów upiększających, pielęgnacyjnych oraz z obsługą klientów.
  • Stanowisko pracy kosmetyczki powinno być przygotowane w taki sposób, aby pracownik nie był zmuszony przyjmowania pozycji wymuszonych, obciążających układ ruchu.
  • Najczęściej w zawodzie kosmetyczki pojawiają się choroby związane z przeciążeniem układu ruchu oraz bóle związane ze stresem.
  • Stanowisko przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy przyczynia się do pracy ze zwiększoną wydajnością i większą precyzją.

Charakterystyka zawodu kosmetyczki

Zawód kosmetyczki wiąże się z obsługą klientów, z wykonywaniem zabiegów upiększających i pielęgnacyjnych. Oprócz wykonywania zabiegów kosmetyczka służy również rozległą wiedzą dotyczącą narządu skóry. Praca na stanowisku kosmetyczki wymaga bycia decyzyjnym, łączy się ona z dużą odpowiedzialnością i wiedzą na temat chorób skóry wymagających interwencji dermatologa. Często praca z klientem oraz odpowiedzialność za osoby korzystające z usług kosmetyczki wiąże się z dużym stresem i nieustającą presją czasu.
Praca na stanowisku kosmetyczki jest pracą siedzącą lub stojącą, często praca wiąże się z przebywanie w niefizjologicznej pozycji przez długi czas oraz z wykonywaniem powtarzalnych ruchów, które generują często obciążenia układu ruchu. Bardzo ważne jest zatem, aby pracownicy przestrzegali zasad ergonomii, należy więc zadbać o uzupełnienie szkolenia z ergonomii miejsca pracy.

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy w zawodzie kosmetyczki?

Stanowisko pracy w zwodzie kosmetyczki powinno zostać przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy, tj. łóżko do zabiegów powinno być umieszczone w miejscu, w którym dojście do klienta będzie swobodne z każdej strony. Przyrządy potrzebne do wykonania zabiegów należy ułożyć w zasięgu ręki tak, aby sięganie po nie, nie wymagało od pracownika przyjmowania pozycji wymuszonej. Dodatkowo łóżko dla klienta powinno mieć regulowaną wysokość, dzięki temu w zależności od zabiegu, pozycja jaką musi przybrać pracownik nie będzie w znacznym stopniu wpływała negatywnie na układ ruchu. Dodatkowo ważnym elementem wyposażenia jest krzesło obrotowe z regulowaną wysokością. Regulowana wysokość pomaga dostosować jakość wykonywanej pracy kosmetyczki do wzrostu pacjenta, ograniczając w ten sposób obciążenie kręgosłupa pracownika. Natomiast krzesło obrotowe ułatwia poruszanie się i sięganie po przedmioty bez konieczności przyjmowania pozycji wymuszonych.
Należy również zwrócić uwagę na oświetlenie stanowiska pracy w zawodzie kosmetyczki. Punkt wykonywania zabiegu powinien być odpowiednio oświetlony w taki sposób, by nie „męczyć” wzroku.

Jakie choroby/urazy pojawiają się najczęściej w zawodzie kosmetyczki?

Praca na stanowisku kosmetyczki jest ciężka, a pracownik narażony jest na wiele czynników szkodliwych. Po dokonaniu oceny ryzyka zawodowego na tym stanowisku (zapraszamy do zapoznania się z ofertą cenową na naszej stronie), należy wyeliminować w razie możliwości czynniki szkodliwe poprzez zastosowanie rozwiązań z zakresu ergonomii miejsca pracy. W efekcie zostanie zwiększona efektywność pracy pracowników.
Zawód kosmetyczki jest pracą fizyczną, wiąże się on z wielogodzinnym staniem lub siedzeniem, co przekłada się na wystąpienie wielu chorób zawodowych oraz urazów. Najczęściej kosmetyczki borykają się z opuchlizną kończyn dolnych, żylakami, wadami postawy, bólem pleców, czy nadwyrężeniem stawów. Dodatkowo często odczuwany jest ból głowy spowodowany pośpiechem, stresem, czy hałasem oraz niedotlenieniem. W celu pobudzenia krążenia i dotlenienia komórek oraz redukcji przeciążeń układu ruchu zaleca się stosowanie pracy przemiennej. Oznacza to w praktyce umawianie klientów w taki sposób, aby zabiegi były różnorodne i wymagające innego rodzaju ruchu. Należy więc wystrzegać się zapisywania klientów na takie same zabiegi po sobie i przebywanie przez wiele godzin w jednej pozycji. Dodatkowo warto przemyśleć jak wielu pacjentów należy zapisać na dzień pracy, by uniknąć pośpiechu oraz zapewnić pracownikom obowiązkowe przerwy na posiłek, czy toaletę.

Czy stanowisko pracy w zawodzie kosmetyczki, przygotowane według zasad ergonomii miejsca pracy, wpływa na jakość wykonywanej pracy?

Stanowisko pracy przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii ma znaczący wpływ na jakość i wydajność pracy kosmetyczki. Przy dobrze rozplanowanym stanowisku pracy ruchy wykonywane podczas zabiegu są bardziej precyzyjne i obarczone mniejszym wysiłkiem, a wydajność pracy zwiększona, ponieważ odpowiednie warunki wpływają na zmniejszenie zmęczenia pracownika i lepszą organizację czasu pracy.

Jeśli masz pytania na temat szkolenia z ergonomii miejsca pracy

Napisz lub zadzwoń do nas.
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 06 95, 22 837 37 82

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Źródła

    Centralny Instytut Ochrony Pracy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *