Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Ergonomia pracy kierowcy

Wstęp

Zawód kierowcy wiąże się z pracą w ciężkich warunkach, negatywnie wpływających na zdrowie pracowników. Stopień świadomości na temat wpływu ergonomii na jakość pracy przekłada się na wdrażanie prostych rozwiązań poprawiających warunki na danym stanowisku. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o szkoleniu pracowników z zakresu ergonomii miejsca pracy. Jeśli interesujesz się powyższym zagadnieniem, zapraszamy do lektury.

Spis treści

  1. Charakterystyka zawodu kierowcy
  2. Opis szkodliwych czynników na stanowisku pracy
  3. Zachowanie zasad ergonomii miejsca pracy podczas wykonywania obowiązków służbowych
  • Kierowca zajmuje się transportem osób lub towarów, co wiąże się z pracą w pozycji siedzącej przez dużą liczbę godzin oraz narażeniem na inne czynniki szkodliwe podczas jazdy
  • Do czynników szkodliwych obecnych podczas pracy kierowcy zaliczamy m.in. złe warunki klimatyczne, przebywanie w wymuszonej pozycji przez wiele godzin, hałas, wibracje itp.
  • Ergonomia miejsca pracy na stanowisku kierowcy wpływa na jakość jego pracy, zmniejsza poczucie zmęczenia pracownika oraz zapobiega wystąpieniu przeciążeń układu ruchu i innych schorzeń powstałych w wyniku prowadzenia pojazdu w nieodpowiednich warunkach pracy.

Charakterystyka zawodu kierowcy

Zawód kierowcy wiąże się z transportem osób lub towarów. Kierowca spędza w pozycji siedzącej wiele godzin, prowadząc pojazd. Często jest to pozycja zgarbiona, a klatka piersiowa jest ściśnięta.
Kierowca pracuje w niestandardowych godzinach, często nocnych, spożywa nieregularne posiłki w przydrożnych jadłodajniach. Ponadto pracownik na stanowisku kierowcy spotyka się z klientami lub innymi pracownikami podczas załadunku i rozładunku ciężkiego towaru. Kierowca pracuje zarówno w warunkach wysokich, jak i niskich temperatur. Do obowiązków kierowcy należy dbałość o pojazd służbowy, wiąże się to z licznymi, drobnymi naprawami pojazdu.
Praca kierowcy nie jest komfortowa, a warunki są ciężkie. Nadal jednak należy zadbać o ergonomię stanowiska pracy kierowcy jakim jest prowadzony pojazd. Na co zwrócić uwagę by uwzględnić ergonomiczne rozwiązania na stanowisku pracy kierowcy?

Opis szkodliwych czynników na stanowisku pracy

Należy zacząć od dokonania oceny ryzyka zawodowego. Należy zastanowić się na jakie czynniki szkodliwe narażony jest kierowca podczas wykonywania obowiązków służbowych. Warunki negatywnie wpływające na zdrowie kierowcy, w jakich pracuje to m.in.: wysoka lub niska temperatura, włączona klimatyzacja w pojeździe, wibracje odczuwalne podczas jazdy, niestałe pory spożywania posiłków i snu, olśnienia od mocnego słońca, które odbija się od jezdni lub luster, obowiązki służbowe wykonywane cały czas w wymuszonej pozycji siedzącej, przez wiele godzin, ciągłe skupienie uwagi podczas pracy, niekorzystne warunki atmosferyczne.
Dodatkowo w trakcie rozładunku i załadunku kierowca narażony jest na przeciążenia związane z przenoszeniem lub podnoszenie, ciężkiego towaru. Naprawy pojazdu mogą generować oparzenia ciała lub inne urazy.
Podczas transportu pojazdów kierowcy spożywają posiłki w restauracjach typu fast food, co może generować zatrucia pokarmowe. Zagrożeniem również jest upadek podczas wchodzenia do kabiny, jak również hałas wywołany pracą silnika pojazdu podczas jazdy.
Jak widać kierowca narażony jest na ogromną liczbę czynników szkodliwych, dlatego tak ważne jest organizowanie szkoleń z zakresu ergonomii miejsca pracy wśród kierowców, dzięki czemu pracownicy będą zwracać uwagę na to w jaki sposób wykonują swoje obowiązki, a co za tym idzie zadbają o swoje zdrowie.

Zachowanie zasad ergonomii miejsca pracy podczas wykonywania obowiązków służbowych

Jakie działania z zakresu ergonomii miejsca pracy można wdrożyć, aby praca na stanowisku kierowcy była mniej uciążliwa? Przede wszystkim należy zadbać o ergonomiczny, regulowany fotel w pojeździe. Bardzo ważnym aspektem jest dostosowanie fotela, na którym kierowca spędza długie godziny, do jego wzrostu i wymiarów antropometrycznych ciała. Siedzisko powinno być ustawione tak, aby kierowca operując pojazdem nie musiał przybierać pozycji wymuszonej oraz by kręgosłup był ułożony w naturalnej pozycji. Znaczenie ma stopień twardości fotela w pojeździe. Zbyt twardy fotel nie będzie odpowiednio dopasowywał się do ciała, natomiast miękki fotel nie będzie podtrzymywał kręgosłupa kierowcy w odpowiedniej, ergonomicznej pozycji, która nie będzie generowała obciążeń ,a w dalszej perspektywie schorzeń kręgosłupa.
W zakresie ergonomii miejsca pracy również brany jest pod uwagę aspekt psychospołeczny. Czynnik negatywnie wpływający na stan psychiczny kierowcy to np. hałas, spotkania z klientami innymi pracownikami, praca w godzinach nocnych. Rozwiązaniem jest wygłuszenie pojazdu, bądź odpowiednio zorganizowane przerwy podczas pracy.
Szkolenia z ergonomii miejsca pracy są bardzo istotne. Pracodawca organizując takie szkolenia ma na celu zwiększenie świadomości wśród pracowników z zakresu ergonomii pracy. Bardzo duży wpływ na odpowiednie warunki pracy ma zachowanie pracownika. Jeśli kierowca jest świadomy znaczenia odpowiedniego ustawienia fotela w pojeździe, będzie on dbał o swój własny komfort i zdrowie poprzez odpowiednie dopasowanie siedziska. Zła postawa podczas prowadzenia pojazdu ma wpływ na stopień zmęczenia i czas reakcji kierowcy na zagrożenia.
Podczas szkolenia z ergonomii miejsca pracy kierowcy dowiedzą się o znaczeniu organizacji przerw podczas jazdy. Zadaniem organizacji postoju jest rozprostowanie kończyn, zwiększenie przepływu krwi, rozciągnięcie mięśni, wyprostowanie kręgosłupa. Dodatkowo przerwa jest czasem odpoczynku od ciągłego skupienia uwagi podczas jazdy i rozluźnienia się. Dzięki częstszym postojom kierowca odczuwa zmęczenie w mniejszym stopniu i jest bardziej skoncentrowany podczas pracy.

Chcesz zwiększyć swoją wiedzę z zakresu ergonomii? Zapraszamy na szkolenia ergonomii miejsca pracy.

Napisz lub zadzwoń do nas.
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 06 95, 22 837 37 82

    Napisz do nas


    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz
    dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach.




    Źródła

    Centralny Instytut Ochrony Pracy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *