Wstęp
Jeśli zastanawiasz się na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania stanowisk pracy w salonie fryzjerskim, zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu. Dodatkowo zapraszamy na szkolenia z zakresu ergonomii miejsca pracy.
Spis treści
- Charakterystyka zawodu fryzjera
- Z jakimi zagrożeniami fryzjer spotyka się w swojej pracy?
- Jak przygotować stanowisko pracy fryzjera według zasad ergonomii miejsca pracy?
- Jest to praca fizyczna związana obsługą klienta i wykonywaniem zabiegów fryzjerskich.
- Fryzjerzy najbardziej narażeni są na przeciążenia układu ruchu związane z wielogodzinnym wysiłkiem fizycznym podczas dnia pracy
- Stanowisko pracy powinno być przygotowane w sposób ograniczający przeciążenia układu ruchu i umożliwiający wydajną pracę
Charakterystyka zawodu fryzjera
Fryzjer w swojej pracy wykonuje zabiegi fryzjerskie oraz zajmuje się obsługą klienta. Jest to praca związana z dużym wysiłkiem fizycznym, wielogodzinnym staniem, wykonywaniem powtarzalnych ruchów kończyn górnych oraz często przybieraniem niefizjologicznej pozycji w celu wykonania bardziej precyzyjnych zabiegów. Dodatkowo jest to praca pod presją czasu i związana z dużym stresem wynikającym z kontaktu z klientami.
Ponadto fryzjer pracuje w ciężkich warunkach klimatycznych, tj. w pomieszczeniu jest wilgotno i gorąco oraz pracownik narażony jest na działanie substancji chemicznych używanych przy pielęgnacji włosów. Aby zmniejszyć stopień narażenia na czynniki szkodliwe, po ich zidentyfikowaniu poprzez wykonanie oceny ryzyka zawodowego, należy wdrożyć rozwiązania zgodne z zasadami ergonomii miejsca pracy.
Z jakimi zagrożeniami fryzjer spotyka się w swojej pracy?
Pracownik podczas pracy w salonie fryzjerskim narażony jest na przeciążenia statyczne, dynamiczne, stres i przemęczenie. Przeciążenia dynamiczne spowodowane są posługiwaniem się narzędziami z dużą częstotliwością, przez wiele godzin pracy. Przeciążenia statyczne mają miejsce podczas pracy w pozycji wymuszonej, np. podczas stania w nachyleniu w trakcie mycia głowy klienta.
Praca w wymuszonej pozycji przez dłuższy czas generuje przeciążenia układu ruchu, np. bóle pleców w odcinku lędźwiowym, czy piersiowym, bóle stawów. Ponadto fryzjerzy zmagają się z opuchlizną stóp oraz łydek i bólami stawów kończyn górnych.
Jak przygotować stanowisko pracy fryzjera według zasad ergonomii miejsca pracy?
Przy zakupie wyposażenia salonu należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji krzeseł dla klientów oraz stołów ze sprzętem i stanowisk do mycia włosów. Dzięki temu każdy pracownik będzie miał możliwość dopasowania siedziska do swojego wzrostu oraz do wzrostu klienta tak, aby praca nie wymagała wykonywania wielu niewygodnych ruchów. Należy zapewnić pracownikom odpowiednie akcesoria, które ułatwią organizację stanowiska pracy i potrzebnych narzędzi. Dzięki temu unikniemy sięgania po narzędzia poza zasięgiem dłoni pracownika. To znacznie ułatwi i przyśpieszy pracę fryzjera. W razie możliwości należy starać się, by wykonywane ruchy były symetryczne i nie obciążały bardziej jednej strony ciała od drugiej.
Dodatkowo należy zapewnić pracownikom odpowiednią liczbę przerw oraz pomieszczenie, w którym każdy pracownik ma możliwość odpoczynku.
Jesteś zainteresowany szkoleniem z zakresu ergonomii w miejscu pracy? A może potrzebujesz oceny ryzyka zawodowego?
Napisz lub zadzwoń do nas.
Mail: bhp-ciolka@bhp-ciolka.com.pl
Tel: 22 837 06 95, 22 837 37 82