Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Defibrylator AED – wszystko, co powinieneś wiedzieć

defibrylator aed

Pojęcie defibrylator czy AED dla większości osób nie jest obce. Jednakże samo wykorzystanie defibrylator, sposób działania czy jego rzeczywisty udział w ratowaniu życia nie są takie oczywiste.

Czytając dalej dowiesz się:

  • co to jest defibrylator (AED), do czego służy defibrylator
  • jak działa defibrylator
  • jak używać defibrylatora
  • kiedy nie można stosować defibrylatora
  • gdzie powinno się znajdować AED
  • ile kosztuje defibrylator

Co to jest defibrylator (AED), do czego służy defibrylator?

Defibrylator, czyli AED (Automated External Defibrillator) to urządzenie, które udziela wstrząsu elektrycznego. AED stosuje się w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie samo rozpoznaje, czy osoba, której podłączyliśmy defibrylator wymaga wstrząsu elektrycznego.
Defibrylatory mogą występować w wersji półautomatycznej, która każe nam przycisnąć przycisk przed uruchomieniem lub w wersji w pełni automatycznej, która samodzielnie wykona wszystkie zadania.

Jak działa defibrylator?

Defibrylator przepuszcza wstrząs elektryczny przez ciało osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia. Impuls przechodzi przez serce – celem działania impulsu jest ponowne przywrócenie normalnej pracy serca poszkodowanego.
Energia oddziaływania (wyrażona w dżulach) jest automatycznie dobierana przez urządzenie w zależności od wykrytych nieprawidłowości u poszkodowanego.

Jak używać defibrylatora?

Aby defibrylator zadziałał poprawnie należy podłączyć do ciała poszkodowanego elektrody – jedną po prawej stronie na wysokości sutka, zaś drugą po lewej pod sercem. Elektrody na defibrylatorze mają oznakowania – rysunki dokładnie wskazują, gdzie należy przykleić elektrody.
Ważne – ubranie poszkodowanego należy rozciąć lub zerwać, ponieważ elektrony przyklejane są na gołe ciało. Osoby posiadające nadmierne owłosienie ciała należy szybko ogolić. W przypadku dzieci (do 8 r.ż.) jedną elektrodę przyklejamy z przodu ciała, a drugą na plecach (zgodnie z rysunkowymi instrukcjami).
Uwaga! Niektóre defibrylatory należy samodzielnie przełączyć na „tryb dziecko”. Impuls działający na dziecko ma ograniczoną moc, dlatego to takie ważne.
Do defibrylatorów dołączone są nożyczki, maszynka do golenia, rękawiczki jednorazowe, ustnik do udzielenia pierwszej pomocy.

Kiedy nie można stosować defibrylatora?

Defibrylator powinien być stosowany u osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Po podłączeniu urządzenia ono samodzielnie zbada stan pacjenta i zdecyduje o wykonaniu impulsu. Urządzenie nie włączy się, jeśli stan osoby nie wskazuje na konieczność zastosowania impulsu.
Użycie defibrylatora nie zwalnia nas z konieczności wezwania karetki pogotowania ratunkowego (tel. 999, 112).

Gdzie powinno się znajdować AED?

AED powinno znajdować się w dostępnym miejscu, tak aby w przypadku konieczności użycia defibrylatora można było swobodnie z niego skorzystać. Defibrylator powinien być również oznakowany zgodnie z wytycznymi Normy ISO – zielony znak z sercem.
Defibrylatory montuje się w pobliżu recepcji i/lub wejścia do budynku typu biurowiec, hotel, muzeum, urząd, budynek kampusu uczelni. AED w szkołach powinno znajdować się w pobliżu sekretariatu.
Warto również zadbać, aby osoby na stanowiskach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektu miały przeszkolenie w tym zakresie.

Ile kosztuje defibrylator?

Cena defibrylatora zależy od wielu czynników, m.in. mocy, wersji (automatycznej lub półautomatycznej), możliwości działania na dzieci (wersja tylko dla dorosłych, wersja również pediatryczna).
Półautomatyczny defibrylator kosztuje 7076,16 zł brutto.
Automatyczny defibrylator kosztuje 7540,56 zł brutto.
Należy pamiętać, że jest to urządzenie ratujące życie, więc w przeliczeniu na uratowanie człowieka cena zawsze będzie znikoma. W przypadku braku środków na zakup defibrylatora istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu miesięcznej opłacie ryczałtowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *