Ośrodek szkolenia BHP
w Warszawie

Profesjonalne szkolenia i kursy BHP z myślą o bezpieczeństwie Twoich pracowników

Szkolenia BHP Warszawa

Bezpieczne odśnieżanie dachów a zabezpieczenie terenu

Bezpieczne odśnieżanie dachów zabezpieczenie terenu

Nadmierna ilość śniegu na dachu oraz lodowe sople wiszące na jego krawędziach stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Dotyczy to zarówno osób znajdujących się w budynku (ze względu na zwiększone ryzyko zawalenia dachu, z powodu dużego ciężaru zalegającego na nim śniegu), jak i przechodniów (z powodu ryzyka zsunięcia się śniegu lub oderwania sopli lodu). Ze względu na to zagrożenie właściciel budynku ma obowiązek usuwania nadmiaru śniegu i lodu z dachu. Niestety, sama procedura ich usuwania może również spowodować niebezpieczeństwo dla przechodniów, jeśli przy jej wykonywaniu nie zachowuje się odpowiednich środków ostrożności. W jaki sposób właściciel budynku musi zadbać o bezpieczeństwo przechodniów podczas odśnieżania dachu?

Zapewnienie bezpiecznego usuwania sopli i nawisów lodowych

W miejscach szczególnie niebezpiecznych, jeśli istnieje taka możliwość, sople lodowe powinny być usuwane przy wykorzystaniu podnośnika koszowego. Zbijanie sopli może być przeprowadzone tylko przy zachowaniu szczególnej ostrożności, by nie zranić przechodniów i nie zniszczyć samochodów przejeżdżających lub stojących w pobliżu.

Zabezpieczenie terenu wokół budynku

Znajdowanie się w pobliżu budynku, z którego dachu usuwany jest śnieg i sople lodowe jest niebezpieczne dla przechodniów, dlatego teren wokół niego należy odgrodzić. Wielkość obszaru, który należy zabezpieczyć, musi obejmować 1/10 wysokości budynku i obszar ten nie może być mniejszy niż 6 metrów. Jeśli taki sposób zabezpieczenia nie jest możliwy, należy zastosować inne środki bezpieczeństwa odpowiednie do sytuacji. W tym celu można zagrodzić chodnik przyległy do budynku, zablokować przejazd jedną stroną ulicy lub wyznaczyć osobę, która zajmowałaby się kierowaniem ruchem pieszych lub ruchem samochodowym na dole. W sytuacji, gdy chodnik lub jezdnia są zablokowane (np. przez zaparkowane samochody), należy powiadomić o tym straż miejską lub urząd miasta.

Zapraszamy na nasze specjalistyczne szkolenia BHP wysokościowe.

Komentarze

  1. Artykuł był bardzo pomocny, szczególnie teraz, gdy zbliża się zima. Zawarte w nim porady dotyczące bezpiecznego odsnieżania dachów i zabezpieczenia terenu są bardzo przydatne. Dzięki temu artykułowi będę w stanie lepiej chronić swoje własne bezpieczeństwo podczas prac na dachu w trudnych warunkach pogodowych. Bardzo polecam przeczytać ten artykuł każdemu, kto zamierza przeprowadzić odsnieżanie dachu na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *